Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,30
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Strašidlo volatility se zlatu většinou vyhýbá

Velice často používané slovo – volatilita – v češtině cosi jako nestálost, je strašákem ale zároveň i hlavním zdrojem zisků zejména krátkodobých spekulantů z Wall Streetu a podobných institucí. Velké fondy a dlouhodobí investoři se vysoce volatilním aktivům vyhýbají, protože ideálním prostředím pro jejich byznys je stabilita, tedy pravý opak volatility.

Zlato zůstává jedním z nejméně volatilních aktiv hlavního investorského proudu. Foto: iStock

Lobbistická organizace World Gold Council (WGC) přišla s konkrétními údaji o volatilitě jednotlivých aktiv a samozřejmě nejhůř se v jejich žebříčku umístila aktiva, na kterých se také dá nejvíc vydělat. Není proto divu, že na bezkonkurečně posledním místě je bitcoin s průměrnou denní volatilitou k 31. březnu 95,41 %. Pro srovnání technologické akcie NASDAQ měly volatilitu 24,94 %, průmyslové akcie z indexu S&P 500 15,75 % a zlato 15,89 %.

„Výkonnost kryptoměn, zejména bitcoinů, je v posledních měsících označována jako výzva k likvidaci zlata jako zajišťovacího aktiva. Zatímco návratnost bitcoinu ve výši 106 % upoutala pozornost mnoha účastníků trhu, jeho volatilita přes 95 % zůstává na násobcích volatility hlavních akciových indexů, natož zlata. Zlato a kryptoměny jsou natolik odlišné, že zlato může těžit z použití jako prostředku k zajištění kryptoměnového rizika,“ uvádí v obsáhlém rozboru WGC.

„I když citlivost zlata na úrokové sazby letos významně přispěla k nedávnému poklesu jeho ceny, zůstává zlato jedním z nejméně volatilních aktiv hlavního investorského proudu. Za posledních 20 let se volatilita zlata ve výši maximálně 16 % nachází výrazně pod volatilitou amerických akcií nebo některých jiných aktiv,“ konstatuje v komentáři WGC.

Nejhůř z tohoto srovnání vychází ropa s volatilitou bezmála 40 %. Na druhém nejhorším místě je stříbro s volatilitou 31 % a na třetím zajištěné fondy s 26,5 %. Nejméně volatilní se ukazují komodity obecně s 13,7 % a neamerické akcie s 15,3 %. Sledované zlato je v posledních 20 letech třetím nejméně volatilním aktivem. Bitcoin v této tabulce není, protože se začal používat až v roce 2009.

(rek)