Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 150,35
0,12 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
22,85
0,12 %
Zlato
Stovky expertů vidí cenu zlata nad 1500 dolary za unci

Dotaz čtenáře, kterak účastníci bostonské konference LBMA (London Bullion Market Association) došli k ceně 1532 dolarů za unci zlata v příštím roce, si zasluhuje zevrubnější odpověď. Optimismus 682 účastníků ankety totiž překvapil i řadu odborných webů, včetně Kitco News, které detailní podrobnosti zveřejnily.

Vzhledem k prognózám u dalších vzácných kovů je jasné, že zlato je v této skupině v reálných číslech zcela bezkonkurenčním lídrem. Foto: iStock

„Předpověď LBMA představuje 25procentní nárůst ceny zlata oproti běžným cenám,“ upozorňuje server a přidává slova generální ředitelky LBMA Ruth Crowellové: „Je to nejodvážnější prognóza od roku 2012.“

Pro stříbro delegáti určili podstatně střídmější vyhlídku: bílý kov v příštích 12 měsících podraží na 15 dolarů za unci, což jen mírně přesahuje současnou cenu 14,77 dolaru. Předpověď LBMA tak představuje pouze 3procentní zisk.

Očekává se, že platina bude stát 1010 dolarů za unci (dnes 864 dolarů) a pravděpodobný nárůst ceny šedivě bílého palladia dosáhne 1195 dolarů (dnes 1095 dolarů), což představuje nárůst o 20 a 12 procent z dnešních cen.

Pro zbytek letošního roku považují účastníci ankety za nejlépe hodnocený kov právě palladium. Pozitivní výhled na palladium byl také jedním z hlavních témat konference expertů na vzácné kovy, protože podle mnohých analytiků má tento kov prospěch z významného deficitu nabídky na trhu, protože poptávka po něm zásluhou automobilového průmyslu stále roste.

Investoři ještě vyčkávají

Smělý pozitivní výhled na drahé kovy vychází z toho, že zájem o tento sektor mezi běžnými investory nyní téměř neexistuje. John Reade, hlavní stratég trhu a vedoucí výzkumu v marketingové organizaci nejvýznačnějších těžařů zlata World Gold Council, popsal současný sentiment jako pozitivní, ale  s malou energií“. Lze si pod tím představit situaci, kdy zájem o drahé kovy sice stoupá, ale nejde o žádný zlomový boom.

Mnoho analytiků podle Kitco News uvedlo, že zatímco se sentiment v rámci sektoru zlepšuje, musí se na trhu objevit opravdu silná konzistentní dynamika, aby dokázal přilákat nové investory. Mnozí rovněž poznamenali, že zlato začíná upoutávat pozornost hlavně jako obranný majetek, protože na akcie je vyvíjen silný prodejní tlak a provází je vyšší volatilita (nestálost). Někteří účastníci konference se domnívají, že rostoucí inflační tlaky nakonec přivedou investory zpět.

Zlato s největším výnosem

Cena zlata 1532 dolarů za troyskou unci (31,3 g) je průměr cen odhadovaných experty na obchod se zlatem. Vzhledem k prognózám u dalších vzácných kovů je jasné, že zlato je v této skupině v reálných číslech zcela bezkonkurenčním lídrem. Zisk u nedostatkového palladia by měl za 12 měsíců činit zhruba 100 dolarů na unci, u platiny asi 150 dolarů, zisk zlata pak 250 dolarů.

London Bullion Market Association je organizace sdružuje největší světové banky, producenty zlata a velkoobchodníky se zlatem. Její speciální výbor dvakrát denně stanovuje cenu, za kterou se zlato obchoduje. Tu respektují burzy a obchodníci na celém světě.

(rek)