Zlato (oz) / USD
1 635,88
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 961,25
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
23,21
0,00 %
Zlato
Štěpán Křeček (BHS): Konfrontace zlatu svědčí

Domníváme se, že cena zlata v letošním roce vzroste až k úrovni 1650 dolarů za troyskou unci, uvedl v rozhovoru pro ZLATO.CZ hlavní ekonom brokerské firmy BH Securities Štěpán Křeček. Konfrontační politika Donalda Trumpa i Borise Johnsona by měly podle jeho názoru růst ceny zlata podpořit.

Domníváme se, že cena zlata v letošním roce vzroste až k úrovni 1650 dolarů za troyskou unci. Foto: LinkedIn

Jak se podle vás bude vyvíjet cena zlata v letošním roce?

Domníváme se, že cena zlata v letošním roce vzroste až k úrovni 1650 dolarů za troyskou unci. Ceně může nahrávat, když Donald Trump bude vyhrocovat vztahy v mezinárodním obchodě a když Boris Johnson bude příliš konfrontační při jednáních kolem brexitu. 

Jistě to nejsou jediné důvody…

Samozřejmě musíme brát v úvahu, že americká centrální banka bude pravděpodobně uvolňovat měnovou politiku. Investoři jsou ze všech těchto událostí nervózní a začínají podle toho upravovat svá portfolia. Jelikož zlato roste na ceně v dobách, kdy se většině jiných aktiv nedaří, stává se žádanou složkou portfolií, která slouží k diverzifikaci. Nejistota na trzích tak ceně zlata nahrává.

Jak by se vyvíjela cena zlata v extrémních případech, jako je například vypuknutí íránsko-americké války?

V takovém případě by cena zlata mohla vystoupat až k 1775 dolarům za troyskou unci. Tento scénář však nepovažujeme za pravděpodobný.

Nejdražším vzácným kovem je rhodium. Může jako investiční kov ohrozit zlato? 

Rhodium je skutečně nejdražší kov, jehož cena v letošním roce pokračuje ve strmém růstu. Na začátku roku se rhodium obchodovalo kolem 6000 dolarů za troyskou unci a nyní již stojí téměř 8000 dolarů za troyskou unci. Rhodium tak během krátké doby zaznamenalo nárůst o více než 30 procent.

Může v budoucnu rhodium nahradit zlato?

Trh s rhodiem je relativně malý, takže těžko může významně ovlivnit obchod se zlatem, které má mezi kovy speciální postavení.

(rek)