Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Stěhovat zlato je nesmysl, tvrdí slovenská centrální banka

Slovensko nebude stěhovat své zlato z Bank of England do Bratislavy. tamní parlament neschválil program zasedání, na kterém se měla repatriace slovenského zlata projednat. S návrhem přišel předseda vládnoucí strany Smer Robert Fico.

NBS od června vládne blízký Ficův člověk Peter Kažimír. Ten ale důvody pro návrat cenné komodity nevidí. Foto: ECB

Návrh Fica podpořilo jen 59 ze 118 přítomných poslanců. Proti hlasovala celá opozice s nezávislými poslanci, zatímco poslanci krajně pravicové Lidové strany naše Slovensko (ĽSNS) se hlasování zdrželi.

„V žádném případě nejde o žhavé téma, ani zdaleka to už není téma pro mimořádné zasedání,“ uvedl poslanec liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) Marián Viskupič pro Spectator, anglojazyčný web největšího slovenského deníku Sme. Připustil však, že téma je to relevantní.

Ministr financí Ladislav Kamenický (Smer) na zasedání sněmovny řekl, že by analýzu této záležitosti se zaměřením na náklady na převoz zlata zpět na Slovensko uvítal. Dodal, že přesun investičního zlata do vlasti je stále předmětem diskuse a mohlo by k němu v pravé chvíli dojít.

O analýzu požádala také opoziční strana SaS, a to přímo Národní banku Slovenska (NBS). Pokud by repatriaci slovenská centrální banka považovala za vhodnou, byla by SaS ochotna podpořit Ficův návrh, uvedla TASR.

Téma pro odborníky

NBS od června vládne blízký Ficův člověk Peter Kažimír. Ten ale důvody pro návrat cenné komodity nevidí. Se zlatem bychom nemohli dělat prakticky nic a navíc přijdeme i o roční výnos přes pět milionů eur, píše deník Nový čas.

„Právě v dobách finanční krize je velkou výhodou, když je investiční zlato umístěno na světovém finančním trhu, kdy ho příslušné centrální banky mohou použít k okamžitému získání potřebné likvidity,“ konstatoval mluvčí NBS Peter Majer.

Ekonomický nesmysl

NBS své důvody vysvětlila poslancům už v dubnu. „Ekonomicky je nesmysl ho sem dovézt, protože s tím budeme mít jen náklady a nedá to ani ten malý výnos, jako teď. Bank of England je důvěryhodná instituce. Brexit také není důvod, neboť Britové neodcházejí z eurozóny, protože v ní ani nejsou,“ řekl tehdejší guvernér Jozef Makúch a dodal, že guvernérovi NBS přemístění zlatého pokladu nemůže nikdo přikázat.

„Parlament stejně jako váda může guvernérovi doporučit, ale nemůže mu dát nějaké zavazující stanovisko, že to musí udělat,“ dodal Makúch. Slovensko by podle něj mohlo přijít o stamiliony eur spíš v případě, pokud bych narychlo dovezlo zlato a násilím přerušilo swapové obchody (půjčky jištěné zlatem), které trvají zhruba rok.

Kolik by stál převoz zlata

Prostory na uložení zlata má podle deníku Nový čas NBS připraveny, zatím však nemá vyčísleno, kolik by takový přesun přesně stál. Poslední údaj z roku 2000 vyčíslil náklady na převoz a pojištění 32 tun zlatých cihel na něco přes 300 tisíc eur (7,7 mil. Kč). 

„Aktuálními informacemi nedisponujeme, náklady totiž vždy budou závislé na konkrétní dohodě stran. Proto je velmi těžké předpovědět, jaké by byly v současnosti,“ uzavírá mluvčí NBS Majer.

(rek)