Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Stanley Druckenmiller – jeden z největších obchodníků všech dob

Od roku 1986 do roku 2010 měl jeho investiční fond průměrné roční výnosy 30 %. Ani v jednom roce neprodělal. V roce 2010 Stanley Druckenmiller odešel do důchodu a nyní spravuje rodinný fond s asi miliardou dolarů v aktivech. V roce 2015 zaujal finanční svět. Za 300 milionů dolarů koupil zlato. V té době to bylo asi 20 procent peněz z rodinného fondu. Byla to jeho největší pozice. Většina investorů by se bála vložit tolik peněz do zlata. Ale Druckenmiller není jako většina investorů.

V roce 2010 Druckenmiller odešel do důchodu a nyní spravuje rodinný fond s asi miliardou dolarů v aktivech. Reprofoto: valuewalk.com

Nevíme přesně, proč Stanley Druckenmiller před dvěma lety vsadil na zlato. V dubnu 2015 ale na investiční konferenci na Floridě řekl: „Podíváte-li se na pravé příčiny finanční krize, zjistíte, že situace je nyní ještě horší. Naše měnová politika je mnohem bezohlednější a  mnohem agresivněji tlačí lidi do rizika.“ To řekl Druckenmiller před dvěma lety. Od té doby se však jen málo změnilo.

Evropská centrální banka a Bank of Japan stále dělají vše pro to, aby „stimulovaly“ ekonomiku tištěním peněz a negativními úrokovými sazbami. Americký Federální rezervní systém stále drží svou klíčovou sazbu blízko nuly. Jinými slovy: Centrální banky stále ničí papírové měny, což znamená, že argumenty pro zlato jsou silnější jako nikdy dřív.

Přesto Druckenmiller před čtyřmi měsíci všechno své zlato prodal. Vše během jedné volební noci. Myslel si, že Hillary volby vyhraje. Když vyhrál Trump, Druckenmiller prodal zlato, protože se mu líbilo, co Trump vyložil na stůl. Myslel si, že jeho obchodní politika pomůže ekonomice. Dva dny po volbách v televizi CNBC prohlásil: „Ekonomika je tak přeregulovaná, že se lidé topí v byrokracii. Očekávám hlubokou daňovou reformu, škrty v korporátní daňové sazbě, takže jsem docela optimistický.“

Zlato bylo dole hodně

Druckenmiller je obchodník. Vydělává na všem. Na růstech i poklesech. Neprodal veškeré zlato, protože by mu přestal věřit. Prodal ho proto, že vsadil na vzestup ekonomiky a bezpečný přístav nepotřeboval. Leč mimo trh se zlatem nezůstal dlouho. V prosinci nákupy zlata obnovil (psali jsme zde). Tentokrát nevíme, kolik zlata koupil. Ale nikoho by nepřekvapilo, kdyby ho bylo hodně.

Nevíme sice, kolik zlata Druckenmiller koupil, ale víme proč: „Chtěl jsem vlastnit nějakou měnu a žádná země nechce svou měnu posílit. Zlato bylo dole hodně, takže jsem ho koupil.“ Neřekl, že koupil zlato proto, že akciový trh nebo ekonomiku čeká havárie. Koupil ho proto, že je levné a že centrální bankéři dál oslabují papírové měny, dodává ekonomický server Comodity Trademantra.

Investoři se obávají inflace

V současné době se zlato obchoduje deset procent pod loňskou úrovní. Je o 35 procent levnější než při historickém maximu v roce 2011. Se započtením inflace je dokonce ještě levnější. Po očištění o inflaci by na rekordní maxima musela přidat dokonce 44 procent. To by znamenalo nad dva tisíce dolarů za unci. „Ale myslíme si, že by mohlo zamířit ještě výš, protože na scénu se vrací inflace,“ píše zmíněný server.

Inflace není vedlejším dopadem tištění peněz. Inflaci právě tisk peněz způsobuje. Centrální bankéři od roku 2008 vytiskli přes 12 bilionů dolarů. Jestliže centrální bankéři vytvářejí peníze z ničeho, nic do skutečné ekonomiky nepřidávají. Jen vytvářejí víc měnových jednotek. Výsledkem bude, že běžní lidé nakonec zaplatí mnohem víc za potraviny, benzín a nájem.

Nechte to na profesionály

Otázka už nestojí tak, zda bude inflace. Otázka zní: kdy. A protože už je konečně tady, je čas jednat. A fyzické zlato je nejlepší způsob, jak se před inflací chránit. Má hmatatelnou hodnotu a nelze ho tisknout, proto se jeho cena bude úměrně inflaci zvyšovat. A pokud centrální bankéři nezastaví tištění peněz, jeho hodnota by mohla vyletět hodně vysoko.

Neobchodujte se zlatem jako Druckenmiller. Nechte to na profesionály. Zacházejte s ním však jako s jádrem svého domácího hospodářství. Bude to běh na dlouhou trať. Za pět let budete rádi, že ho máte,“ doporučuje Comodity Trademantra.

(rek)

Další z kategorie Zlato