Zlato (oz) / USD
1 836,15
1,82 %
Zlato (oz) / CZK
40 803,88
1,86 %
EUR / USD
1,18
0,13 %
USD / CZK
22,22
0,05 %
Zlato
Standard Chartered projektuje po Novém roce 2100 dolarů za unci

Zlato dál drží na úrovni kolem 1900 dolarů za unci slabší americký dolar. I když makro prostředí stále podporuje vyšší cenu, drahý kov se prostě zasekl a podle analytičky britské banky Standard Chartered Suki Cooperové to tak zůstane až do voleb v USA.

Standard Chartered projektuje do konce roku 2000 dolarů za unci a během prvního čtvrtletí příštího roku 2100 dolarů. Foto: iStock

„Zdá se, že míra pozornosti, kterou analytici věnují ekonomickým stimulům, brzdí růstový potenciál zlata pro případ plošného vítězství demokratů. I když průzkumy veřejného mínění stále naznačují vítězství Bidena a demokratů v Senátu, paradoxně to cenu zlata zastavilo, a to navzdory scénáři, který by pro kov měl představovat největší naději na vzestup,“ konstatuje Cooperová.

Trh s fyzickým zlatem je před americkými volbami slabý a pravděpodobně se třetí čtvrtletí ukáže jako nejslabší čtvrtletí nákupů zlata centrálními bankami za posledních 10 let.

„Fyzický trh obvykle nabízí nárazník proti zpomalení, když oslabí investiční nákupy,“ řekla Cooperová portálu Kitco News

Čína se vrátila na zlatý trh

Ale to se neděje. Nebo jen částečně. Absence silné fyzické poptávky by tak mohla zvýšit volatilitu trhu kolem voleb. Světluškou ale je růst zájmu o zlato v největším spotřebiteli tohoto kovu v Číně. 

„Spotřeba zlata podporovaná stabilizující se ekonomikou a rychlým oživením svatebního trhu vzrostla od července do září oproti předchozímu čtvrtletí o 28,7 %,“ uvedla China Gold Association. Za prvních devět měsíců roku činila 548,09 tuny. Současná stagnace ceny zlata čínský růst zlatého trhu podporuje.

Český pohled

„Taktické umístění investic do zlata však zůstává opatrné, byť do voleb zbývá týden,“ zdůrazňuje analytička. Okolnosti podle ní však dál mluví pro vyšší cenu zlata v příštím roce. „Negativní reálné sazby, očekávání slabšího dolaru a stimulační balíčky vytvářejí pro zlato příznivé pozadí.“ 

Standard Chartered projektuje do konce roku 2000 dolarů za unci a během prvního čtvrtletí příštího roku 2100 dolarů.

Co to přináší pro Čechy zvažující nákup zlata? V případě, že se předpověď britské banky naplní, nákup zlata za dnešní ceny by znamenal, že sice za pět měsíců nevydělají tak velká procenta jako letos, ale po odečtení provizí prodejců se jim podaří uchovat majetek na stejné úrovni jakou má dnes, aniž by se museli zajímat inflaci. Konečně, to je ta pravá podstata uložení peněz do zlata.

(rek)