Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,30
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Spekulanti vybírají zisky

Aby zlato z týdne na týden oslabilo o padesát dolarů není náhoda. Podle analytiků za to může především kritika prezidenta USA kvůli příliš silnému dolaru. Jak informovala agentura Reuters americký prezident Donald Trump znovu kritizoval zvýšování úrokových sazeb americké centrální banky a tím i posilování dolaru. To sice americkou měnu oslabilo, ale s ním se netradičně svezlo i zlato.

investoři, kteří se zajišťovali zlatem pro případ krachu americko-čínského vyjednávání, začali za bezpečnější přístav považovat dolar. Foto: iStock

Podle serveru FXStreet se v minulých dnech trhy zaměřily na zlato, ale navzdory pozitivním zprávám amerického deníku The Wall Street Journal ohledně obchodní dohody mezi USA a Čínou zájem o zlato oslabily. A to byly podpořené rovněž zprávami britských The Telegraph a The Independent, jež naznačují příznivý vývoj k měkkému brexitu.

„Výsledek může být brzy opačný. Pokles ceny žlutého kovu může být brzy zpochybněn zcela opačnými zprávami,“ míní FXStreet.

Podle webových stránek vyhledávače Yahoo investoři, kteří se zajišťovali zlatem pro případ krachu americko-čínského vyjednávání, začali za bezpečnější přístav považovat dolar. Konkrétně poté, kdy americký vyjednavač Robert Lighthizer připustil, že s ukončením celní války jsou problémy.

Výprodej derivátů zlata byl překvapením

Některé investory nečekaný zlom ve vývoji ceny zlata v pátek údajně překvapil. To je po nedávných agresivních nákupech drahých kovů centrálními bankami, zhoršujících se obavách z brexitu a zhoršujícím se globálním ekonomickým výhledům, pochopitelné.

Spekulativní cena zlata se od 19. února do minulého týdne vyšplhala na nejvyšší úroveň od 17. dubna loňského roku. Zlaté futures na americké burze (opce na nákup zlata s platbou za dva měsíce) jen za minulý týden zdražily o 30,80 dolaru a uzavíraly kolem 1344,80 dolaru za troyskou unci, píše Investing.com. I pro tento web byl masivní spekulativní výprodej derivátů zlata (cenných papírů odvozených od ceny zlata) překvapením.

Jen žádnou paniku

„Myslím, že výprodej je přehnaný a očekávám, že nebude dlouho trvat, než se cena zotaví,“ řekl pro Yahoo Walter Pehowich, výkonný viceprezident americké společnosti Dillon Gage Metals.

„Pokud jde o zlato, které se obchoduje v dolarech, je pokles pouze příležitostí pro spekulanty využít výhod produktu, který stále má potenciál jít vzhůru,“ dodal Pehowich. „Významné globální zadlužení, obchodní spory, pauza při zvyšování úroků a zpomalení ekonomiky by měly v dlouhodobém horizontu ceně zlata opět pomáhat.“

(rek)