Zlato (oz) / USD
0,00
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
0,00
0,00 %
EUR / USD
0,00
0,00 %
USD / CZK
0,00
0,00 %
Zlato
Spekulace se zlatem

Zlaté fondy obchodované na burze zažívaly třináct po sobě jdoucích týdnů výprodeje. To nepamatujeme už pět let. Leč makléři vytrvale sázeli na pokles ceny zlata, protože dobře odhadli, že dolar bude posilovat, což je pro cenu zlata vždy špatná zpráva.

Silně negativní vztah dolaru ke zlatu, ale nikoho neřekvapuje již řadu měsíců. S jistotou lze proto prohlásit, že zlato to dolaru jednou oplatí.Foto: iStock

Devítiprocentní pokles ceny nejvzácnějšího kovu v letošním roce týden po týdnu překvapoval analytiky, kteří předpokládali, že turbulence na rozvíjejících se trzích, neklid kolem technologických společností, geopolitické napětí a obchodní války zastaví růst na akciových trzích, oslabí dolar a posílí zlato. Stal se však pravý opak.

„Držitelé akcií zlatých fondů ztratili trpělivost s málo bonitními cennými papíry. Ztratili víru, že se žlutému kovu vrátí jeho bývalá sláva a rozhodli se raději investovat do dolaru či na akciovém trhu. Přestali totiž věřit, že zlato je nejlepší ochranou hodnoty jejich majetku,“ sdělil agentuře Bloomberg David Govett, šéf přes vzácné kovy londýnské brokerské firmy Marex Spectron. „Mohu jen potvrdit, že zlato, jako bezpečné útočiště, bylo v letošním roce velkým zklamáním.“

Zajištěné fondy a další velcí spekulanti v předminulém týdnu rekordně navýšili sázky na pokles ceny všech drahých kovů, a to v takové míře, jakou americká komoditní burza nepamatuje od roku 2006, uvádí agentura. Zatímco investoři na největším trhu s papírovým zlatem v USA raději stáhli ze hry 1,4 miliardy dolarů, jiný příběh prožívali investoři do vzácných kovů ve zbytku světa.

V Evropě zlaté fondy letos naopak získaly 1,3 miliardy dolarů. Finanční manažeři v Asii byli rovněž spokojeni, protože na trhu udali produkty kryté zlatem v hodnotě 1,1 miliardy dolarů. „V posledních dvou týdnech jsme zaznamenali silný zájem,“ řekl Bloombergu Niteš Šah, komoditní stratég společnosti WisdomTree v Londýně, která spravuje zlaté fondy v Evropě. „Spousta investorů náhle přichází vyjednávat.“

Pesimistická vyhlídka

Ztráty na trhu se zlatem by se mohly ještě zvětšit, oponuje v komentáři Bloomberg. V období, kdy se cena zlata propadla na současná minima, zlaté fondy držely ve svých trezorech zhruba 1897 tun vzácných kovů. To fondům přineslo ztrátu ve výši zhruba 8,6 miliardy dolarů.

„To je jeden z hlavních důvodů všeobecných obav z pohybů ceny zlata v nejbližší budoucnosti,“ uvedla analytička drahých kovů banky Standard Chartered Suki Cooperová v TV Bloomberg.

„Od ledna můžeme pozorovat, že letitý klíčový mechanismus ovlivňující cenu zlata se přesunul od reálných úrokových výnosů k dolaru,“ dodala analytička. Silně negativní vztah dolaru ke zlatu, ale nikoho neřekvapuje již řadu měsíců. S jistotou lze proto prohlásit, že zlato to dolaru jednou oplatí.

(rek)