Zlato (oz) / USD
1 624,31
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
39 884,68
0,04 %
EUR / USD
1,11
0,13 %
USD / CZK
24,55
0,04 %
Zlato
Spekulace s nejdražším kovem

Dva vzácné kovy dražší než zlato zaznamenaly skvělý začátek roku. Rhodium, které se používá hlavně v autokatalyzátorech, je pětkrát dražší než zlato, v lednu podražilo o 32 procent a dotklo se nejvyšší ceny od roku 2008. Přísnější emisní pravidla jsou pohonem pro růst ceny, což podnítilo dohady, že spekulanti na tuto vlnu naskočí a vsadí si na to, že ceny stoupnou k novým rekordům.

Vsadí si spekulanti na to, že ceny rhodia stoupnou k novým rekordům? Foto: iStock

Cena rhodia se za poslední čtyři roky zvýšila 12násobně, což výrazně překonalo všechny hlavní komodity, nejen z automobilového sektoru.

Rhodium se stejně jako palladium těží jako vedlejší produkt platiny a niklu, jedná se však o mnohem menší trh, a proto při výpadku nabídky nebo poptávky může dojít brutálním cenovým pohybům. Loni rhodium posílilo o 147 procent!

„Rhodium podléhá šílené volatilitě,“ řekl Anton Berlin, šéf analýzy a vývoje trhu ruského MMC Norilsk Nickel PJSC, který těží asi 10 procent veškerého rhodia. „Dodávky nelze zvýšit a spekulanti proto zintenzivnili nákup tohoto kovu poté, co koncem loňského roku zajistili, jak spotřeba rhodia v průmyslu stoupá.“

Hnací silou průmysl

Podle britské firmy na zpracování vzácných kovů Johnson Matthey uzavřelo rhodium minulý týden na 7975 dolarů za unci poté, co se investoři obrátili na drahé kovy, když hledali bezpečné útočiště po vzestupu napětí na Středním východě. Maximem bylo 8200 dolarů (186 400 Kč), na což si postěžoval Svaz výrobců skla a bižuterie, u kterých spotřeba rhodia stále roste.

„Hlavní hnací silou byla poptávka z Asie, která mohla souviset s automobilovým průmyslem,“ domnívá se Andreas Daniel, obchodník rafinerie kovů Heraeus. „To spustilo nákupy a na neregulovaný trh to mělo obrovský dopad s pohybem cen, který se vidí jednou za deset let.“

„Ačkoli letos lze počítat se snížením zájmu o rhodium, mohla by jeho cena dosáhnout na rekordních 10 100 dolarů z roku 2008,“ tvrdí Afshin Nabavi, vedoucí obchodu ve švýcarské rafinerii MKS PAMP. „Tehdejší vysoká cena přiměla výrobce autokatalyzátorů k přechodu na platinu a palladium, které se k čištění emisí rovněž používají.“

Četná rizika

Podle agentury Bloomberg je těžší investovat do rhodia než do jiných drahých kovů. Neobchoduje se na burzách, trh je ve srovnání se zlatem nebo stříbrem miniaturní a většina obchodů probíhá mezi dodavateli a průmyslovými uživateli tohoto kovu. Globální produkce rhodia je menší než desetina produkce platiny a palladia. Obchody s rhodiem mají 153x menší roční objem než se zlatem.

Vyšší cena rhodia je ale dobrou zprávou pro jihoafrické těžaře, kteří dodávají na trh přes 80 procent světové produkce. Dominance Jižní Afriky ale také znamená, že na trhu jsou četná rizika. Nedostatek energie v loňském roce dočasně přerušil těžbu a v minulých letech došlo k dlouhým stávkám horníků, kteří chtěli vyšší plat.

(rek)