Zlato (oz) / USD
1 460,27
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 708,07
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
23,08
0,01 %
Zlato
Snová cena zlata, i když dolar posílil

Málokdo před třemi měsíci stoprocentně věřil prognózám analytiků, že cena zlata do konce letošního roku dosáhne 1400 dolarů za unci. V polovině roku je ale pohyb nad touto laťkou bezmála samozřejmostí. I největší skeptik, technický analytik agentury Reuters Wang Tao, má katastrofický scénář v rozmezí 1400–1409 dolarů za unci v době, kdy se vzácný kov obchoduje v zelených číslech za 1425 dolarů za unci.

Za oslabení zlata na 1425 dolarů za unci může posilující dolar. Foto: iStock

Podle Reuters za oslabení zlata na 1425 dolarů za unci může právě dolar, který posílil po dohodě prezidenta Donalda Trumpa a amerických kongresových vůdců na prodloužení limitu vládního zadlužení ve Spojených státech.

„Aby odvrátili vládní kolaps v letošním roce, dohodli se na dvouletém prodloužení současného limitu a na federálních výdajových stropech,“ uvedla agentura. 

„Vidíme jak dolar posiluje, a tak není žádným překvapením, že má trochu zisku,“ cituje Reuters Rosse Normana, generálního ředitele londýnského prodejce drahých kovů Sharps Pixley. „To však neznamená, že růst ceny zlata už skončil. Zlato se musí na současných vyšších úrovních konsolidovat a nadechnout.“

Sníží Fed základní úrokovou sazbu?

Wall Street považuje za jisté, že americká centrální banka (Fed) sníží na svém zasedání ve dnech 30. až 31. července základní úrokovou sazbu. Podle různých výroků amerických centrálních bankéřů však případné snižování úrokových sazeb nepůjde příliš rychle, což opět podpořilo dolar a zdražilo zlato v jiných měnách, včetně české koruny. 

„V posledních týdnech jsme u zlata zaznamenali prudký vzestup. Zdá se, že nyní někteří krátkodobí investoři před zasedáním Fedu vybírají zisky,“ uvedl analytik Capital Economics Ross Strachan. Proto někteří analytici jako Wang Tao tvrdí, že zlato by mohlo v nadcházejících dnech zaznamenat krátkodobé ztráty.

Kupodivu však cenu zlata podle Reuters podpořila zpráva, že Boris Johnson nahradí Theresu Mayovou v čele britského kabinetu.

(rek)

 

Tagy: Dolar, zlato, Fed