Zlato (oz) / USD
2 052,07
0,67 %
Zlato (oz) / CZK
45 637,94
0,34 %
EUR / USD
1,18
0,50 %
USD / CZK
22,24
0,34 %
Zlato
Sleep: Zlato vždy bylo zabezpečením proti lidské hlouposti

Za poslední rok cena zlata prudce vzrostla. Při současném poklesu ceny se ale někteří experti ptají, zda je takový růst ještě udržitelný? Polemika ukazuje, že názory jsou velmi rozmanité a počet úhlů pohledu nekonečný. Některé z nich nyní přinášíme.

Dosavadní poptávka po vzácném kovu byla vedena nervózními investory, které rozehřívaly obchodní války a ochlazovaly hlavní ekonomické ukazatele. Foto: iStock

„Dosavadní poptávka po vzácném kovu byla vedena nervózními investory, které rozehřívaly obchodní války a ochlazovaly hlavní ekonomické ukazatele. Britští manažeři nebyli vůči této nervozitě imunní,“ komentuje web CityWire průzkum mezi svými čtenáři, který zjistil, že 46 procent z nich kouzlu zlata podlehlo. 

Globální poptávka správců majetku po zlatu k vyvážení portfolia byla ještě posilována centrálními bankami, jež za zlato utratily rekordních 15,7 miliardy dolarů, a to za pouhého půl roku. Cenu zlata ovlivňovaly i některé jiné jejich operace.

Minulý týden předseda Fedu (centrální banka USA) Jerome Powell, například naznačil, že snižování úrokových sazeb se chýlí ke konci. Současný stav „pravděpodobně bude vhodný“ i pro blízkou budoucnost. Řada podpůrných faktorů (sazby Fedu jsou jedním z nich), které se vyrojily v první polovině roku, nyní přestává působit, což znamená, že „cena zlata může být zranitelná“, píše britský CityWire.

Ben Conway, senior manažer fondů v Hawksmoor Investment Management uvedl, že Fed není jedinou bankou, která se přiklání k nekonvenčním praktikám. I Bank of Japan a Evropská centrální banka podkopávají argumenty proti vlastnictví zlata argumentem, že operace s ním mají určité náklady. 

„Jestliže držení zlata má své náklady, pak i držení hotovosti nebo aktiv s nízkým rizikem a pevným výnosem také. Pak má smysl, že se poptávka po zlatě zvýší. A protože jeho nabídka je téměř fixní,  mělo by to za následek zvýšení ceny zlata,“ hájí zlato Conway.

„S 13,5 bilionu dolarů na indexu Barclays Global Aggregate, které vynášejí méně než nulu nejsou náklady na vlastnictví zlata velkým problémem.“ říká Peter McLean, ředitel investiční strategie společnosti Stonehage Fleming.

Rychlý růst, rychlý pokles?

„V krátkodobějším horizontu se zdá, že všechny výhody zlata z posledních měsíců se vyčerpaly velmi vysokým čistým přílivem investic do ETF (zlaté burzovní fondy),“ vidí jiný důvod pro zlatou stopku McLean. „Investoři pravděpodobně zmírní své nadšení pro fyzické zlato, pokud uvidí zlepšení ekonomického výhledu, což vytvoří strop pro jeho cenu.“

Naopak hlavní investiční ředitel společnosti Cazenove Caspar Rock, říká, že má „podstatnou“ až osmiprocentní alokaci zlata kvůli diverzifikaci, přičemž upřednostňuje tuto třídu aktiv před dlouhodobými dluhopisovými a hedgeovými strategiemi.

Hluboký skepticismus ale zůstává, pokud jde o cenu držení tohoto neproduktivního aktiva. Peter Sleep, senior portfolio manager v 7IM, uvedl, že tradiční averze je podporována i konkrétními obavami, jestli se zlato skutečně bude chovat tak, jak jeho příznivci v recesi očekávají.

„Historicky se zlatu daří, když je americký dolar slabý, ale v současné době je americký dolar silný. Nejsem si proto jistý, zda investoři budou kupovat zlato i v recesi. Mohlo by to záviset na povaze recese a jejím dopadu na americký dolar. Během poslední recese v roce 2008 se zlatu moc nedařilo,“ uvedl Sleep. Zřejmě si nevzpomněl, jak se zlato o dva roky později rozjelo. Sympatický je ale jeden jeho argument: „Zlato bylo po věky zabezpečením proti lidské hlouposti.“

(rek)