Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sláma, která zlomila velbloudovi záda

Americká banka Wells Fargo rozšířila své podnikání o obchodování s drahými kovy, čímž zaplnila mezeru na trhu, kterou zanechala po svém stažení z tohoto trhu Bank of Nova Scotia (Scotiabank).

Americká banka Wells Fargo rozšířila své podnikání o obchodování s drahými kovy. Foto: Shutterstock

Ta byla po léta největším globálním poskytovatelem úvěrů v odvětví drahých kovů. V roce 2018 se rozhodla tyto obchody omezit a v loňském roce tento sektor opustit, uvedla agentura Reuters.

O důvodech není třeba spekulovat. Před sedmi měsíci Scotiabank souhlasila s vyplácením 127,5 milionu dolarů ministerstvu spravedlnosti USA a burze v souvislosti s manipulacemi s cenami komodit. Třetí největší kanadská banka také musí zaplatit 60,4 milionu dolarů na odškodnění obětem manipulací. 

„V průběhu osmi let čtyři obchodníci Scotiabank v New Yorku, Londýně a Hongkongu zadali tisíce objednávek na futures kontrakty na drahé kovy ve snaze manipulovat s cenami ve svůj vlastní prospěch a ve prospěch banky a podvedli tak další účastníky trhu,“ řekl Robert Zink z oddělení podvodů ministerstva spravedlnosti magazínu Resource World.

Scotiabank poté informovala zaměstnance, že uzavírá své podnikání s kovy a vyčlení 176 milionů dolarů na pokrytí nákladů souvisejících s uzavřením divize obchodování s drahými kovy a vyšetřováním jejích praktik.

Praní špinavých peněz

Scotiabank už v roce 2017 čelila skandálu ohledně financování nelegální těžby zlata prodávaného čínským kupcům přes USA. „Slámou, která zlomila velbloudovi záda,“ jak napsal deník Financial Times, byla půjčka Scotiabank společnosti Elemetal, rafinerii drahých kovů v Dallasu. Američtí prokurátoři obvinili pracovníky dceřiné společnosti Elemetal, NTR Metals na Floridě, z praní peněz využívajícího „miliardy dolarů ze zlata pocházejícího z trestné činnosti“, většinou z Peru.

Podle soudních dokumentů NTR Metals „nakupovala zlato s úmyslem podpořit provozování organizované trestné činnosti, včetně nelegální těžby zlata, pašování zlata a vstupu zboží do USA pod falešnými záminkami“. NTR dovezla z Latinské Ameriky v letech 2012 až 2015 zlato za víc než 3,6 miliardy dolarů.

(rek)

Další z kategorie Zlato