Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Slábnoucí dolar a geopolitická rizika tlačí cenu zlata vzhůru

Od začátku letošního roku vzrostla cena zlata o osm procent. Slábnoucí dolar podpořený slovy amerického prezidenta a geopolitická rizika na Blízkém východě či hrozba války Spojených států se Severní Koreou v posledních dnech ženou cenu zlata vzhůru. Potenciál pro další růst ceny vzácného kovu trvá.

Slábnoucí dolar a geopolitická rizika tlačí cenu zlata vzhůru. Foto: iStock

Hodnotou dolaru v posledních dnech otřásl rozhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa pro list Financial Times, kde prohlásil: „Silný dolar vypadá dobře. Náš dolar se však stává příliš silným. Je velmi těžké konkurovat se silným dolarem, když ostatní země své měny devalvují.“ Bezprostředně po zveřejnění rozhovoru minulý týden americká měna propadla vůči koši ostatních měn o půl procenta a i nadále zůstává níže.

Další ranou pro dolar se letos pravděpodobně stane proklamované dvojí zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Předchozí zvýšení úroků totiž poslalo cenu americké měny z kopce, a naopak tím proti všem předpokladům posílilo zlato. Obdobný scénář však lze očekávat i při dalším růstu sazeb.

Ranou pro dolar může být také náhlé zvýšení úrokových sazeb některou z dalších významných centrálních bank. V úvahu nyní připadá zejména britská centrální banka, jejíž jednání provází nejednotné hlasování ohledně růstu sazeb. To zvyšuje šance, že právě centrální banka Spojeného království k tomuto kroku v dohledné době přistoupí. Následkem toho by pravděpodobně došlo k posílení britské libry, což by vyvolalo další tlak na hodnotu amerického dolaru a dále tím podpořilo cenu žlutého kovu.

Geopolitické tenze

Možnost vojenských konfliktů Spojených státůRuskem kvůli ostřelování syrské vojenské základny či hrozba války se Severní Koreou v posledních týdnech rozhýbaly diplomatické služby zmíněných zemí i světové akciové trhy. Vojenský střet totiž může negativně otřást právě kapitálovými trhy. Zejména americké trhy již delší dobu tíží velmi vysoké hodnoty akcií a jejich případný náhlý pokles by vyvolal vlnu zájmu o zajištění investorů proti potenciálním ztrátám. Bezpečným přístavem proto je a bude zejména zlato.

V dohledné době také proběhnou prezidentské volby ve Francii. Jednou z možných favoritek přitom zůstává populistická kandidátka Marie Le Penová, která volá po opuštění eurozóny a celkově se staví proti další evropské integraci. I bez geopolitických tenzí však odhady analytiků významných investičních bank předpokládají jen do konce letošního roku růst ceny žlutého kovu k hranici 1400 dolarů za unci.

Ředitelka obchodu s deriváty v investiční firmě Susquehanna Stacey Gilbertová proto nyní považuje zlato za solidní investici, jíž vzhledem k daným rizikům zajišťují své portfolio. Domnívá se přitom, že pokud geopolitická rizika negativně ovlivní finanční trhy, bude z toho profitovat právě zlato.

(ska)