Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,36
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Skvělý týden zlata

Cena zlata se zvýšila na sedmitýdenní maximum. V pátek zaznamenala největší denní zisk od poloviny prosince, když návratnost 10letých amerických vládních dluhopisů klesla pod klíčovou hranici 1,6 procenta. Také slabší dolar přispěl k větší přitažlivosti žlutého kovu.

Za celý týden se cena zlata zvýšila o 2 %. Foto: iStock

Cena fyzického zlata vyskočila v posledním dnu týdne o 0,8 % na 1778 amerických dolarů za unci, když se zdražování zlata zastavilo na nejvyšší hodnotě od 25. února 1779,52 dolaru. Za celý týden se cena zlata zvýšila o 2 %. „Zatím,“ jak poznamenává agentura Reuters.

„Vidíme růst ceny zlata hlavně proto, že padají výnosy bondů a dolar oslabuje,“ uvedl hlavní analytik ActivTrades Carlo Alberto De Casa. „Dolar vůči soupeřícím měnám zmírnil a výnosy amerických dluhopisů se pohybovaly v blízkosti měsíčního minima.“

Zisky zlata přišly navzdory datům z USA, která vykazují silné maloobchodní tržby a také výrazný pokles týdenní nezaměstnosti. Oznámení o rekordním ekonomickém vzestupu Číny v prvním čtvrtletí o 18,3 % také mohlo sehrát svoji roli.

„Trhy dál věří, že americký Federální rezervní systém udrží nižší úrokové sazby po delší dobu, takže i když inflace vyskočí na několik týdnů nebo měsíců nad 2 %, uvolněná měnová politika centrální banky bude pokračovat,“ říká De Casa. „Kvantitativní uvolňování má tendenci poškozovat zájem o vládní dluhopisy, což přitažlivost zlata zvyšuje.“

„Rozhodný útok na psychologicky důležitou cenu kolem 1800 dolarů za unci, může prostě stačit k rozhodnému přivolání zlatých býků,“ jak v burzovní hantýrce označuje analytik trhu makléřské firmy FXTM Han Tan zvyšování výnosů zlata.

(rek)