Zlato (oz) / USD
1 231,84
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 161,37
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,02 %
USD / CZK
22,05
0,00 %
Zlato
Silné zlato nebo slabý dolar?

Většina lidí, když se podívá na cenu zlata, vidí ji v dolarech. Málokdo si ale uvědomuje, že právě tato skutečnost dává americkému dolaru výsadu oceňovat v této měně úplně všechno. Je samozřejmě možné sledovat, kolik stojí zlato v eurech, jenu nebo dokonce bitcoinech.

Když je zlato v dolarech dražší, dolar je slabší. Foto: iStock

„Pro mne je zlato synonymem peněz. Eura, jeny, bitcoiny, to jsou jen křížové sazby. Když vidím, že je zlato v dolarech dražší, pomyslím si, že dolar je slabší. Stejně tak, pokud vidím nižší cenu za zlato, tak to jen ukazuje, protože zlato je konstantní, že dolar posílil,“ řekl v rozhovoru pro Kitco News veterán americké burzy Jim Rickards.

Proto jeho známá proklamace, že očekává cenu zlata kolem 5000 dolarů a do budoucna až 10 000 dolarů za unci, vychází z názoru, že taková je základní cena zlata jako peněz. „Možná se to nestane zítra ani za pár let, ale tak to ve skutečnosti je,“ cituje bývalého poradce tajných služeb v oblasti světové ekonomiky server Zero Hedge. Faktem je, že letos unce zlata už podražila o dvě stě dolarů.

„Právě teď se dějí kolem zlata tři věci: Je to strach obchodovat, je to fyzický nedostatek jeho zásob a nakonec i oslabování dolaru. Pokud se chcete dozvědět, kam míří cena zlata v dolarech, zeptejte se sami sebe, jak si stojí dolar. Vzhledem k tomu, že dolar je slabší kvůli plánu předsedkyně americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové zpřísnit úrokové sazby, aby oslabila dolar, tak tu máme místo inflace deflaci. To přesně Fed chce,“ domnívá se autor ekonomických bestsellerů Rickards.

Co by mohlo otřást trhem?

Co by mohlo globálním zlatým trhem otřást a sesadit ho z pozice katalyzátoru trhů? Může to být virtuální měna bitcoin? Ten už překonal rekordní metu pěti tisíc dolarů. Jeho propagátoři tvrdí, že k bitcoinu se lidé uchylují v obavách před globální krizí, protože stojí mimo oficiální finanční systém. Také je má ochránit před inflací. Mají mnoho dalších argumentů. Například se ptají, kam se asi poděly miliardy dolarů stažené z burzovních fondů?

„Bitcoin je ve srovnání se zlatem velmi malý trh. Myslím, že na zlato nemá bitcoin velký dopad. Vypadá spíš jako bublina,“ prohlásil Rickards. „Jako někdo, kdo byl na Wall Streetu, už jsem viděl spoustu různých triků a podvodů, které přicházejí a odcházejí. Vidím všechna různá schémata bitcoinu. Existují však dobré forenzní důkazy, že právě teď lidé, kteří v něm perou peníze, jsou vlastně pijavice, jež jsou samy vysávány. Zlato je jednoznačně nejbezpečnějším útočištěm,“ dodal.

(rek)