Zlato (oz) / USD
1 768,44
1,83 %
Zlato (oz) / CZK
38 291,14
1,79 %
EUR / USD
1,20
0,10 %
USD / CZK
21,65
0,04 %
Zlato
Šílený týden

Minulý týden si fandové zlata budou dlouho pamatovat. Dlouho odolávající hranice 1600 dolarů za unci byla dobita a pak začaly ve všech světový měnách s výjimkou amerického dolaru padat cenové rekordy.

Dlouho odolávající hranice 1600 dolarů za unci byla dobita a pak začaly ve všech světový měnách s výjimkou amerického dolaru padat cenové rekordy. Foto: iStock

Na pozadí obnovených obav z ekonomického dopadu koronaviru padl ve středu nový český rekord 37 268 korun za unci (31,1 g), byl ve čtvrtek překonán cenou 37 975 korun za unci a dalším rekordem 38 154 za unci v pátek. Byla to nejlepší týdenní uzávěrka za víc než šest měsíců, protože futures (opce) na dubnový nákup zlata na Wall Streetu se obchodovaly za 1647,20 dolaru, což je předzvěst toho, že v dubnu by měla být cena ještě vyšší, pokud měli makléři správný odhad.

Spekulanti na řadu negativních ekonomických zpráv, od letecké dopravy (podle experta BHS Štěpána Křečka propad 160 miliard korun) po prodej automobilů v Číně (únor v propadu o 92 %), prudký nárůst nemocných v Jižní Koreji a Japonsku a neuspokojivých inflačních čísel  z USA, začali reagovat prodejem akcií.

„Dnešní dění jde také na účet slabších akciových trhů, zejména v USA,“ domnívá se Eward Meir, analytik společnosti ED&F Man Capital Markets. Pokud jde o další cenu zlata, Meir jako další krátkodobý cíl odhaduje 1700 dolarů za unci.

„To, co jsme očekávali před několika týdny, se stalo až tento týden,“ řekl Kitco News Kieran Clancy z Capital Economics. „Objevilo se mnoho zpráv, které v prvním čtvrtletí hlásily pokles zisků kvůli viru v Číně i mimo ni.“

Propad akcií

„Zlato zůstává na těchto vysokých úrovních dobře podporováno a analytici v blízké době nevylučují další zisky. Banka Goldman Sachs vydala zprávu, která varovala investory před 10% propadem akcií, který se jeví velmi pravděpodobný,“ uvedly Kitco News.

„To je pro akcie velký skok dolů,“ poznamenal Meir, „a pokud se to stane, zlatu by se mělo dařit ještě lépe.“

„Jakékoli případné poklesy a konsolidace nezabrání zlatu v jeho jízdě, protože ta není motivována pouze snahou o bezpečného útočiště,“ řekl Kitco News Daniel Ghali z torontské TD Securities. „Zlato má dost prostoru k dalšímu běhu a stále je teprve na startu. A to vůbec nepočítáme s dopady koronaviru, který až dosud zisky zlata podporoval.“

(rek)