Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Síla dolaru podrazila zlato

Spekulanti ztrácejí nervy a házejí ručník do zlatého ringu. Zlaté fondy zažívají výprodeje. Zlato je tak letos vůbec nejlevnější. Ale pouze v dolarech. Pro lidi nakupující za eura nebo české koruny se ale nic nemění. A pokud ano, tak spíš k horšímu. Pokles ceny zlata na světových trzích vyvažuje dražší nákup amerických dolarů. A občas i převažuje.

Za propadem ceny zlata v posledních dnech stojí Trumpova obchodní politika a posilující dolar. Foto: iStock

Zatímco globální politické nejistoty jakoby se proměnou Kim Čong-una vytratily, nejistota mezi obchodníky stoupá. Kde jsou všichni ti prognostici, kteří předpovídali růst ceny zlata až na 1400 dolarů za troyskou unci, že dolar bude dál propadat a že čínsko-americká obchodní válka požene cenu zlata nahoru?

Světové trhy se soustředily na jiskření mezi USA a Čínou. Vyhlášená obchodní válka se zdá být nevyhnutelná. A to vyvolává otázky ohledně výhledu globálního ekonomického růstu, pokud se dvě největší ekonomiky světa, Čína a USA, do sebe pustí naplno.

Opce na nákup zlata v srpnu proto mírně podražily. „Obchodníci jsou v nebezpečném prostředí,“ konstatoval analytik společnosti Kitco Jim Wyckoff. „Obavy z důsledků obchodní války u nich zůstávají na předním místě. Přesto se zdá, že se zlatem zachází jako s každou jinou komoditou a ne jako s bezpečným úložištěm hodnot. Pokud se situace zhorší, mohlo by to zlatý trh podpořit,“ dodal pro server Market Watch.

Trh věří dolaru

Jenže trhy fandí Trumpovi. Nebo přinejmenším věří v jeho úspěšné obchodní tažení proti zbytku světa. Propad ceny zlata v minulém týdnu jde výhradně na vrub této víry proměněné v posilující dolar. Americká měna po sérii zasedání guvernérů centrálních bank zaznamenala 1,3procentní zisk během jediného týdne.

Rozhodující bylo politické rozhodnutí Evropské centrální banky, že přece jen hodlá ukončit svůj krizový program kvantitativního uvolňování, který držel úrokové sazby na nižších úrovních delší dobu, než očekával trh, což okamžitě vedlo k pádu eura vůči dolaru, míní Market Watch.

Také americký dolarový index, měřítko dolaru vůči půltuctu hlavních světových měn, se zvýšil. „Minulý týden síla dolaru zlomila zlato,“ napsal Rick Bensignor, prezident společnosti Bensignor Strategies, který připomněl, že po flirtování zlata s cenami nad 1350 dolarů za unci, aniž by jich trvale dosáhlo se ukázalo, jak zranitelné zlato může být vůči dolarovému katalyzátoru.

Podle něj je docela dobře možné, že by se cena zlata mohla snížit až na zhruba 1250 nebo 1235 dolarů za unci. Dojde-li k tomu a euro s českou korunou přestanou slábnout, nastane pravý čas k nákupům.

(rek)