Zlato (oz) / USD
1 321,43
0,62 %
Zlato (oz) / CZK
30 089,24
0,46 %
EUR / USD
1,13
0,19 %
USD / CZK
22,77
0,16 %
Zlato
Kdo si hraje s cenou zlata

Ceny zlata v úterý klesaly již třetí den po sobě, když se dolar odrazil z více než tříletého minima a začal posilovat. Spotové zlato (s okamžitou platbou) v úterý propadlo o 15 dolarů za pouhý den na 1328 dolarů za troyskou unci a je evidentní, že si s ní někdo pohrává. Největší podezření padá na Banku pro mezinárodní vypořádání, jakousi centrální banku centrálních bank.

Spotové zlato propadlo o 15 dolarů za pouhý den na 1328 dolarů za troyskou unci a je evidentní, že si s ní někdo pohrává. Foto: iStock

Chris Powell z americké organizace Gold Anti-Trust Action (GATA), která se mimo jiné zabývá bojem proti manipulaci s cenami zlata, ve své polemice píše: „Tvrdit, že centrální banky nejsou pro zlatý trh důležité, to je něco, s čím se nedá souhlasit. Každodenně zasahují do trhu a dlouhodobá strategie západních centrálních bank potlačuje cenu zlata, aby ubránily svou vlastní měnu a státní dluhopisy.“

A tak není divu, že americké futures (opce na nákup zlata) v úterý poklesly o 1,2 procenta na 1344,40 dolarů za unci, což je největší jednodenní propad od listopadu 2017, konstatovala agentura Reuters. Přitom cena zlata v minulém týdnu stoupla o 2,4 procenta v nejlepším týdenním zisku za více než pět měsíců, jelikož investoři nakupovali zlato kvůli obavám z rostoucí inflace ve Spojených státech.

„Klíčovým hráčem bude zvýšení úrokových sazeb, zejména to, jak rychle a kolikrát se zvýší,“ dodala Helen Lauová ze společnosti Argonaut Securities. „Teoreticky by vyšší americké úrokové sazby omezily poptávku po neúročitelném zlatě. Prakticky však loni bylo všechno naopak,“ doplnil hlavní analytik české společnosti Zlato David Marášek.

Může za to jenom dolar?

Dolarový index, který posuzuje dolar vůči koši šesti nejvíce obchodovaných měn, byl v úterý o 0,5 procenta vyšší než výchozích 89,54. V loňském týdnu měnový poměr klesl dokonce na 88,25, nejníže od prosince 2014. „Americká měna vykazovala známky odrazu, protože někteří investoři v uplynulém týdnu dolar nakupovali, i když jeho zisky v úterý byly omezeny rostoucími obavami, že prohlubující se fiskální deficit ve Spojených státech by mohl ochromit ekonomiku,“ konstatuje Reuters.

„Ano, všechny investiční příležitosti soutěží navzájem, ale ne všechny z nich mohou konkurovat centrálním bankám, tvůrcům a výdejcům nekonečných peněz. Koneckonců možná se zlato nebude obchodovat pozitivně, pokud mu bude neustále hrozit zlatá derivátová pozice téměř 600 tun zlata, které Banka pro mezinárodní vypořádání agresivně manipuluje v zastoupení svých členských centrálních bank,“ spekuluje dál Powell z neziskovky GATA.

(rek)