Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Šest centrálních bank vede svět ke kolapsu

Osud světa je nyní v rukou šesti centrálních bank, Fedu (USA), ECB (Evropa), BoE (Anglie), PBOC (Čína), BoJ (Japonsko) a SNB (Švýcarsko). To samo o sobě je pro globální finanční systém nesmírně špatné. Je to jako dát darebákům na starosti soudní systém. Po celá desetiletí tyto centrální banky zneužívaly svou moc a převzaly kontrolu nad světovým měnovým systémem ve prospěch svých přátel a v některých případech i svých soukromých akcionářů.

Kombinace kolapsu ceny ropy a opouštění dolaru v zemích, jako jsou Čína nebo Rusko, zahájí válcování dolarů. Foto: iStock

Komentáře švýcarského zakladatele a řídícího partnera společnosti Matterhorn Asset Management, která zajišťuje investice do vzácných kovů, Egona von Greyerze, baví celý svět. Ten poslední z konce dubna nyní ve zkrácené verzi přinášíme.

„Centrální banky zcela poškozují a ničí finanční systém tím, že tisknou peníze a poskytují úvěry, které v podstatě neexistují. Každý ví, že při vytváření peněz ze vzduchu jsou peníze naprosto bezcenné. Důsledkem je dluhová bublina, kterou nelze nikdy splatit, a bublina aktiv, která je tak falešná, že ani jedno aktivum nestojí za zlomek hodnoty, na kterou je stanoveno.

Centrální banky nyní panikaří a tisknou biliony dolarů, eur atd. K tomu přidejte bankovní půjčky a vládní dluhy a jsme v desítkách bilionů. Když se podíváme na výše zmíněných šest největších centrálních bank, jejich rozvahy se zvýšily o tři biliony na dnešních 24 bilionů za necelé dva měsíce. A to je jen začátek.

Stačí pár kliknutí

Na konci září 2019 činila rozvaha Fedu 3,8 bilionu dolarů, dnes je to 6,6 bilionu, a to k nárůstu o 2,8 bilionu došlo až od března 2020. Ve stejném období (září 2019–duben 2020) vzrostlo zadlužení USA z 22,7 na 24,7 bilionu dolarů.

Takže mezi Fedem a vládou USA bylo od konce září 2019 vytvořeno téměř pět bilionů. Většina z tohoto nárůstu proběhla v dubnu 2020. Nezapomeňte, že nejde o skutečné peníze, ale pouze o peníze vyrobené ze vzduchu. Nejedná se o žádnou práci, žádnou službu na oplátku a žádnou výrobu zboží. Tyto peníze mají tedy vlastní hodnotu NULA. Je to pouze počítačový záznam. Několik kliknutí na pčítači. Příjemci takových fondů proto získávají falešné a bezcenné peníze.

Abych otestoval hodnotu tištěných peněz, navrhuji, aby Fed natiskl 9,5 bilionu dolarů a skoupil veškeré zlato na světě, včetně šperků, celkem 170 000 tun za současnou cenu 55,6 milionu dolarů za tunu. Pokud netušíte, co by se stalo, můžu vám to říct. Fed by měl problém za tu cenu sehnat jednu tunu zlata. Než by si koupil druhou, trh by ocenil dolar hodnotou NULA a obchodování se zlatem v dolarech by skončilo.

Konec dolaru

Fed samozřejmě není hloupý. Chápe důsledky svého jednání. Ví, že hraje velmi nebezpečnou hru, která by mohla kdykoli selhat. Je si rovněž vědom toho, že dolar od roku 1971 vůči zlatu reálně klesl o 98 procent. Zavedením petrodolaru v kombinaci s dohledem nad globálním finančním systémem dokázaly USA udržovat uměle vysokou hodnotu své měny po celá desetiletí. 

Ale to se nyní chýlí ke konci. Kombinace kolapsu ceny ropy a opouštění dolaru v zemích, jako jsou Čína nebo Rusko, zahájí válcování dolarů. Neomezený tisk peněz, který USA začaly, se brzy ještě zrychlí, jak budou společnosti a finanční instituce selhávat, což povede k pádu dolaru.

Za pár měsíců nikdo nebude dolary chtít. Problém je v tom, že dnes už neexistuje žádná pevná měna. Všechny měny jsou v důsledku současné globální krize v masovém tisku.

A co švýcarský frank? 

V období krize byl vždy považován za bezpečné útočiště. Švýcarský frank by mohl být měnou, která vás na krátkou dobu ochrání. Pokud však budeme analyzovat švýcarskou národní banku a švýcarský bankovní systém, najdeme zde stejně velké problémy jako kdekoli jinde na světě.

Jako Švýcar nechci kritizovat zemi, která má nejlepší politický systém na světě a měla velmi zdravé finance a silnou měnu. Konzervativní švýcarský bankéř je bohužel pryč a SNB a celý švýcarský bankovní systém podstupují rizika, při kterých vstávají vlasy.

Pokud analyzujeme podíly SNB, zjistíme, že se jedná o největší hedgeový fond na světě. Více než 76 procent podílů je v amerických dolarech a jenu, 24 procent je v jiných měnách, jako jsou libra nebo kanadský dolar. Téměř 100 miliard dolarů je v amerických akciích, jako jsou Apple, Microsoft, Google atd.

SNB je hlavně masivní spekulant v měnách, kde 92 procent aktiv investuje mimo švýcarský frank. Jedná se o masivní sázku národní banky proti vlastní měně. Oficiálním důvodem, proč to dělají, je udržovat švýcarský frank na nízké úrovni vůči měnám jeho hlavním obchodních partnerů EU a USA. Je však nesmírně nebezpečné a nezodpovědné vůči zemi a akcionářům využívat rozvahu v této míře. 

Největšími akcionáři SNB jsou kantony, které vlastní 55 procent. V 1. čtvrtletí ztratila SNB na svých investicích 38 miliard franků (39 mld. dolarů), zejména na americkém akciovém trhu. Pro kantony, které jsou závislé na dividendách SNB, je to velká rána.

10 000 dolarů za unci

Zlato (a stříbro) budou zřejmými vítězi, jak se bude zrychlovat oslabování měn. Můj 18let starý cíl 10 tisíc dolarů za unci v dnešním kurzu je prakticky zaručen. S masivním tlakem na fyzickém trhu, kde jak LBMA, tak Comex nejsou schopny dostát svým závazkům na dodání fyzického zlata, je jen otázkou času, než cena zlato pořádně vzkypí. 

Nechci dělat senzační předpovědi o ceně zlata, protože to přitahuje spekulanty. Stále je desetinásobek dnešní ceny neboli 17 000 dolarů určitě realistický s pouhou normální inflací. Zlato upravené o skutečnou inflaci by stálo 18 100 dolarů.

Hyperinflace

Hyperinflace samozřejmě přidá k ceně zlata mnoho nul, i když brát to takto by nemělo smysl, protože by cena odrážela pouze znehodnocení měn. Bude to však mít smysl pro lidi, kteří se stále drží bezcenných dolarů nebo eur, místo toho, aby drželi jediné peníze, které v historii přežily všechno, což je zlato.

Stačí mluvit s lidmi, kteří žili ve Venezuele, Zimbabwe, Maďarsku nebo Jugoslávii, abychom si připomněli nedávné hyperinflační příklady. Tito lidé přišli o všechny své peníze a stejně tak o ně přijdou i ti, kteří nejsou chráněni před nadcházející hyperinflací.

Nezapomeňte, že k hyperinflaci nedochází v důsledku růstu cen vedeného poptávkou, ale v důsledku kolapsu měn. A jak jsem už vysvětlil, toho se, jak se tisk peněz zrychluje, dočkáme.

Fyzické zlato proto nesmí být vnímáno jako spekulativní investice, ale jako jediné peníze, které přežily v celé historii a udržely si svou kupní sílu. Takže zlato je pojištění a zlato je ochrana majetku. Proto ho musíme držet jako ochranu proti finančnímu a měnovému systému, který ve své současné podobě nepřežije,“ píše na svém webu Gold Switzerland Egon von Greyerz.

(rek)

Další z kategorie Zlato