Zlato (oz) / USD
1 526,24
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
35 401,82
0,15 %
EUR / USD
1,12
0,17 %
USD / CZK
23,20
0,17 %
Zlato
Šéf RBC: Zlato bude na konci roku stát 1400 dolarů

Cena zlata by měla v roce 2018 zaznamenat stálý nárůst, jak se zvedá inflace a hospodářská soutěž na akciových trzích zpomaluje, tvrdí George Gero, výkonný ředitel americké poradenské společnosti pro profesionální investory RBC Wealth Management. V rozhovoru pro Kitco News si tipnul, že do konce letošního roku dojde ke zdražení zlata na 1400 dolarů za troysku unci.

Cena zlata by měla v roce 2018 zaznamenat stálý nárůst. Foto: Shutterstock

Jeho slova přicházejí ruku v ruce s tím, že zlato v relativně klidném období obchodování kolem svátků opět našlo svoji hrdost. Gero řekl, že zlatým koncem roku není překvapen, protože je v souladu s neoficiálním průzkumem společnosti International Precious Metals Institute z konce loňského června.

Nejodvážnějším tipem této ankety byl výhled, že ceny do konce roku skončí na úrovni 1950 dolarů za unci, zatímco nejvíce hlasů se přiklánělo k poklesu ceny na 1010 dolarů. Průměrná cena na konci roku 2017 podle respondentů vycházela mezi 1315 a 1325 dolary za unci. Skutečná cena byla jen o deset dolarů nižší než průměr, ale hodně daleko od nejčastějšího tipu.

Těžší bude zisky udržet

Podle Gera, je těžké předpovědět, zda bude zlato držet svoje vánoční a novoroční zisky, až se obchodníci vrátí ke své práci po Novém roce v plné síle. Nicméně dodal, že rostoucí obavy z rekordních výšin cen akciích udržují stálý zájem o zlato. „Největší konkurencí zlata budou v novém roce akcie. Ale nejsem si jistý, zda akciové trhy budou dál obchodovat v rekordních cenách. A cena zlata kolem 1300 dolarů určitě vzbudí zájem těch, kteří se pokoušejí o diverzifikaci aktiv.“

Dalším důležitým faktorem pro zlato budou výnosy z dluhopisů, ale v dlouhodobém horizontu spatřuje Gero jen omezený dopad. „Federální rezervní banka dluhopisový trh sleduje, ale neřídí ho. Pokud bude výnosová křivka nadále zpomalovat, Federální rezervní banka nebude při zvyšování úroků tak agresivní, jak se očekávalo. To bude udržovat výnosy dluhopisů pod kontrolou.“

Okolnosti fandí zlatu

Zatímco zlato zaznamenalo na konci uplynulého roku své nejlepší vystoupení od roku 2010, výnosová křivka, rozpětí mezi výnosy desetiletých a dvouletých dluhopisů, zakončila rok 2017 v blízkosti víceletých minim. Nízká výnosová křivka je pro zlato pozitivní zprávou.

Očekává se rovněž vyšší inflace. S rostoucí inflací si investoři podle Gera musí položit otázku, zda úrokové sazby půjdou nahoru nebo zůstanou na současných nízkých úrovních. „Myslím si, že v roce 2018 budeme svědky stálého růstu ceny zlata, které bude odrážet přirozený růst inflace,“ zakončil interview pro Kitco News šéf RBC Wealth Managementu.

(rek)