Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Zlato
Co se stane se zlatem v případě krize

Zatímco mnozí investoři se domnívají, že cena zlata a stříbra se během příštího kolapsu trhu zhroutí, já vidím úplně jiný výsledek. Ano, je pravda, že na začátku krize se kovy mohou spíš prodávat, ale potom se zlato a stříbro oddělí od ostatních trhů a půjdou nahoru. Autor těchto slov Steve St. Angelo začal investovat do drahých kovů v roce 2002. V roce 2008 začal zkoumat zlatý a stříbrný trh z aspektů, kterými se většina analytiků nezabývala.

Vůbec nejbohatším čtvrtletím na příliv peněz do burzovních zlatých fondů bylo první čtvrtletí 2009, kdy trh narazil na své nejnižší hodnoty. Foto: iStock

Důvod, proč si myslí, že drahé kovy se od širších trhů během další velké krize oddělí, podle něj spočívá v mnohem odlišnějšímu uspořádáním trhu se zlatem a stříbrem, než tomu bylo při krizi v roce 2008.

„Investoři vzácných kovů zapomínají, jak nadhodnocené tehdy byly ceny zlata a stříbra. Samozřejmě, nehovořím o skutečných vlastnostech drahých kovů ve smyslu uchování hodnoty, ale o tom, jakým způsobem se obchodují ve vztahu k trhům všeobecně,“ napsal Steve St. Angelo pro server Money Metal Exchange.

„Jak jsem již mnohokrát uvedl, je to trh s papírovým zlatem (cenné papíry podložené zlatem), který určuje cenu zlata a stříbra, nikoli skutečný trh se zlatem fyzickým. Trh s pouhým papírem tak bude tak dlouho určovat ceny zlata a stříbra, dokud si investoři neuvědomí, že dolar je také jen další bezcenná papírová měna,“ argumentuje dál St. Angelo.

S odvoláním na technické analýzy (grafické, matematické modely) říká, že ceny zlata a stříbra jsou mnohem blíž ke dnu než k vrcholu, přestože dál vládne nabídka nad poptávkou. To je všeobecně známé, stejně jako to, co bude následovat. Otázkou jen zůstává, kdy se poklesový trh vyčerpá a spekulace na pokles cen zlata a stříbra se změní v sázky obchodníků na jejich růst.

Bez ohledu na dolar

Spekulace na pokles ceny zlata se dostala na téměř na stejnou úroveň jako na počátku roku 2016, kdy se zlato obchodovalo pod hodnotou 1100 amerických dolarů za troyskou unci. A když na počátku roku 2016 americký burzovní index Dow Jones klesl o 2000 bodů, investoři se okamžitě na zlato i stříbro vrhli.

„Když cena zlata v prvním čtvrtletí roku 2016 vystřelila raketově nahoru, toky ve fondech obchodujících s papírovým zlatem vyskočily na druhou nejvyšší úroveň v historii. Vůbec nejbohatším čtvrtletím na příliv peněz do burzovních zlatých fondů bylo první čtvrtletí 2009, kdy trh narazil na své nejnižší hodnoty. Takže, co si myslíte, že se stane, až Dow Jones prudce padne tentokrát?“ klade řečnickou otázku původně investor, později i expert na stříbro a zlato.

Nechává na čtenáři, aby si závěr udělal sám. Například, že ti samí burzovní spekulanti, kteří dnes tlačí cenu zlata dolů, budou první, kdo při prvním závanu změní kurz. A vůbec se nesnaží ze všeho obvinit dolar, protože je to stejně jako zlaté akcie jen papír. O schopnosti fyzického zlata uchovat hodnotu nemá sebemenších pochyb.

(rek)