Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Co se dělo před a po zvýšení sazeb Fedu

Zlato vzlétlo k ceně nad 1260 dolarů za troyskou unci, což je výrazně víc než psychologická hranice 1250 dolarů, která v posledních týdnech stále odolávala. Nic však neproběhlo tak přímočaře, jak to na první pohled vypadá.

Předmětem dlouhodobých spekulací trhu byla otázka, jakou měnovou strategii oznámí americká centrální banka (Fed). Foto: iStock

Předmětem dlouhodobých spekulací trhu byla otázka, jakou měnovou strategii oznámí americká centrální banka (Fed) na svém prosincovém jednání. Převažoval názor, že bude holubiččí, a když se to potvrdilo, nastala euforie.

Poté, co bylo oznámeno zvýšení základních úrokových sazeb na 2,25 a 2,50 procenta, následoval prudký skok ceny akcií a pokles ceny zlata na 1240 dolarů za unci.

Když si trhy podrobně přelouskaly prohlášení guvernéra centrální banky Jerome Powella, z něhož se nedal vyvodit počet zvýšení úrokových sazeb očekávaných v příštím roce, došlo ke zvratu.

„Euforie po zvýšení sazeb byla krátkodobá. Jak se očekávalo zlato nejprve pokleslo o 20 dolarů. Ještě před vyhlášení nových sazeb naopak prudce vyskočily akcie. Nakonec všechny tři hlavní americké burzovní indexy během denního obchodování prudce klesly do červených čísel,“ konstatoval Lawrie Williams, komentátor renomovaného webu Sharps Pixley.

Akcie zaplakaly

Průmyslový index Dow Jones propadl o 350 bodů, S&P 500 nejlepších amerických firem uzavřel o 39 bodů níž a technologický index NASDAQ ukončil den chudší o 147 bodů. A zlato na to v pozdějším obchodování zareagovalo opět růstem.

„Prosinec byl pro americké a světové akciové trhy hororový, což vede k obavám, že předpovídaná korekce trhu již začíná. Zlato má prospěch z poklesu dolaru a je opět uznáváno jako nejlepší investiční majetek chránící bohatství,“ uvádí komentář Sharps Pixley.

Dosvědčuje to podle něj i nenápadný nákup zlata největšího zlatého fondu na světě spravujícího čtvrt bilionu dolarů, amerického SPDR Gold Shares, který do svého majetku v prosinci přesunul osm tun zlata, čímž se jeho zásoby zvýšily na 771,79 tuny – tedy na nejvyšší úroveň za přibližně čtyři měsíce.

Na ceně stoupaly všechny vzácné kovy, ale jako nejsilnější se jeví právě zlato.

(rek)