Zlato (oz) / USD
1 623,50
0,04 %
Zlato (oz) / CZK
39 859,76
0,10 %
EUR / USD
1,11
0,14 %
USD / CZK
24,55
0,05 %
Zlato
Jak se bude vyvíjet cena zlata v letošním roce?

V současnosti má cena "krále drahých kovů", jak nazvala v rozhovoru pro web ZLATO.CZ hlavní analytička TopForexu Olívia Lacenová, našlápnuto na růstovou rally, ve které mu během roku 2019 pomáhala zejména obchodní válka mezi USA a Čínou, uvolněná měnová politika a zájem centrálních bank.

Lacenová: Pokud by došlo k eskalací konfliktu, může cena vystřelit bez větších problémů i v řadu desítek procent. Foto: LinkedIn

Budou loňské růstové faktory fungovat i letos?

Tyto faktory mohou být katalyzátorem růstu hodnoty zlata i v roce 2020. USA a Čína sice našly společnou řeč a očekává se podepsání první fáze dohody, ale situace se, jako mnohdy v minulosti, může ještě změnit. Důležité bude také to, jak se vykrystalizuje situace ohledně útoků na Středním východě. 

Jak se bude vyvíjet cena zlata v případu íránského-americké války?

Všechno bude záviset na tom, jak se situace vyvrbí v nejbližších dnech. Zatím to však vypadá tak, že americký prezident Donald Trump je připraven na další boj. Pokud by došlo k eskalací konfliktu, může cena vystřelit bez větších problémů i v řadu desítek procent, tak jak jsme byli svědky v roce 2019, kdy následkem výše zmíněných faktorů dosáhla výkonnost kovu za celý rok více než 20 procent. 

Ale ve hře jsou ještě další faktory

V úvahu je třeba vzít i stoupající nervozitu z potenciální recese a případné možné globální finanční krize, které naznačuje celá řada ekonomických indikátorů. Není žádnou novinkou, že investoři se v čase nejistoty uchylují do bezpečných přístavů v podobě drahých kovů v čele se zlatem. I proto by cena tohoto kovu mohla v roce 2020 překonávat další významné maxima a s ohledem na jeho výkonnost v předchozím roce by mohlo mít potenciálně pokořit i hranici 2000 dolarů za unci. Pro srovnání – za posledních pět let cena zlata vzrostla podle údajů z BullionbyPost.eu celkově o 38 procent a během středečního obchodního dne překonala hranici 1600 USD za unci.

Může Rhodium nebo jiný vzácný kov ohrozit zlato? 

Když se podíváme na historii vývoje cen drahých kovů, co se týče hodnoty, tak cenu zlata už během finanční krize překonalo rhodium, které tehdy atakovalo 10 000 dolarů za unci. Když se podíváme na současnou situaci – cenu zlata už dříve překonalo palladium, jehož hodnota se během středečního obchodního dne pohybovala kolem 2099 dolarů za unci a rhodium, které atakovalo 6915 dolarů za unci. 

Může se tedy stát, že postavení zlata může být v budoucnu rhodiem nebo palladiem ohroženo?

Nemyslím si, že by tyto dva kovy nějak ohrožovaly postavení zlata mezi investory. Zlato bude vždy první volbou a určitou volbou jistoty“, pokud to tak lze říci, přičemž investice do ostatních drahých kovů představuje spíše zajímavé zpestření a rozšíření investičního portfolia.

(rek)