Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Scotiabank: Zlato je možnou alternativou dolaru

Je všeobecně známo, že centrální banky v roce 2018 postupně navyšovaly devizové rezervy ve zlatě. Nákupní tempo v roce 2019 ještě posílilo. Lednové zvýšení o 35 tun je největším nárůstem v historii, což jen potvrzuje pokračující akumulaci zlata novými zajímavými kupci.

„Hotovost je nyní králem, ale jen do doby, kdy se vše obrátí ve prospěch jiné alternativy,“ uzavírá torontská banka. Foto: iStock

Už 37 centrálních bank rozvíjejících se ekonomik (Emergency Markets) následovalo příkladu americké centrální banky a začalo změkčovat svou měnovou politiku, konstatoval ve zprávě jeden z pěti tvůrců ceny zlata na londýnském trhu – Scotiabank.

„Na rozvíjejících se trzích existuje negativní korelace mezi snižováním úrokových sazeb a nákupy zlata. Během růstu úroků v letech 2010-2011 nakupovaly centrální banky v průměru kolem 233 tun zlata ve srovnání s lety 2012-2015, kdy úroky klesaly, nakupovaly podstatně víc, v průměru 398 tun,“ argumentuje Scotiabank.

K obvyklým milovníkům zlata, jako jsou Čína, Turecko, Indie nebo Kazachstán, přibývají v posledních měsících další. V lednu třeba i Kolumbie se svým rekordním měsíčním nákupem 5,3 tuny, jež se tak připojila k Mongolsku, Maďarsku a Polsku.  Tyto státy byly v roce 2018 uvedeny jako noví kupci zlata.

Aktivní Kazachstán nakupuje bezmála pět tun zlata měsíčně a od roku 2017 přidal do rezerv přes sto tun zlata. Zlato dnes podle Scotiabank činí 49 procent devizových rezerv země, čímž se blíží nejvyspělejším ekonomikám světa. Podle kanadské banky je to pro zlato obecně pozitivní vývoj.

Čína za poslední tři měsíce (prosinec až únor) nakoupila přibližně 32 tun zlata. Pokud si udrží tempo, překonala by Kazachstán a přiblížila by se Rusku coby nejagresivnějšímu shromaždovateli zlata. U Číny je ale těžké dozvědět se skutečná čísla, protože nákupy jsou prováděny interně z domácí produkce, poznamenává Scotiabank.

Zlaté zákopy

Zlato se stává obranným prostředkem proti rostoucímu protekcionismu a polarizaci světové politiky, která začala s volbami 2016 v USA a brexitem. Navíc je ve srovnání s jinými aktivy (dluhopisy a akciemi) stále ještě levné.

„Zlato je pravděpodobně také alternativou očekávaného globálního nedostatku dolarů. V oběhu je nyní oficiálně víc stodolarových bankovek než jednodolarovek a dvacetidolarovek kvůli mezinárodní poptávce po dolaru jako zajištění proti ekonomické nestabilitě, inflaci, celosvětovému strachu z negativních úrokových sazeb (Japonsko, Evropa) a rovněž díky poptávce z šedé ekonomiky,“ míní Scotiabank.

„Hotovost je nyní králem, ale jen do doby, kdy se vše obrátí ve prospěch jiné alternativy,“ uzavírá torontská banka. Tou pravděpodobnou alternativou může být například výše uvedené zlato.

(rek)

Další z kategorie Zlato