Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Sázka proti dolaru

Správnou cenu zlata nelze určit. Ale to neznamená, že se jeho cena tvoří náhodně. Na trhu se vzácnými kovy totiž bývají silné emoce - ale to platí i pro jiné trhy. Nicméně cena zlata nepoletuje ve vzduchoprázdnu. Ve skutečnosti existují některé důležité spouštěče, které ji určují.

Čím vyšší jsou úrokové sazby po odečtení inflace, tím větší jsou ztráty při investici do zlata. Foto: iStock

Je to stejné jako ve vesmíru. Vypadá jako prázdný prostor, přesto tam funguje gravitace. Podobné to je na trzích s drahými kovy. Jsou velmi emocionální, bez jakékoli logiky, ale když se na ně podíváte pozorně, objevíte důležité síly, které je ovlivňují.

Všechno určují náklady, píše server Goldseek. A to platí i pro žlutý kov. Některé náklady jsou jasné: skladování a pojištění zlata. Ale to nejsou ty hlavní. Nejdůležitější jsou ztracené zisky, které bychom měli u jiných investičních příležitostí.

Čím vyšší jsou úrokové sazby po odečtení inflace, tím větší jsou ztráty při investici do zlata. Proto jsou dnes investoři méně ochotni držet větší množství lesklého kovu. Zato při nižší reálné úrokové míře chtějí mít víc aktiv ve zlatě. Negativní úrokové sazby jsou pak pro cenu zlata skutečným požehnáním.

Zlato jako měna

Lidé zvyšují své alokace zlata, když se jeho cena ve srovnání s ostatními investičními aktivy zvyšuje. Jenže když všichni chtějí zlato, není po čase od koho zlato koupit, takže jeho cena jde nahoru. To by mělo některé vlastníky zlata a jiných drahých kovů přimět k prodeji. Když ho všichni chtějí, jeho cena se zvyšuje.

Zlato se obchoduje v americkém dolaru. Takže jeho cena vzrůstá, když dolar oslabuje, a klesá, když posiluje. Zlato se proto chová jako měna, ne jako komodita. Když obchodníci vyprodávají dolary, znehodnocují je vůči jiným měnám jako je euro, japonský jen nebo zlato. To je důvod, proč často vidíme mezi eurem, jenem a cenou zlata pozitivní vztah.

Zlato jako pojistka

Ale je tu ještě něco víc. Zlato není jen jednou z mnoha měn, které lze tisknout dle libosti centrálních bankéřů. Ačkoli stojí mimo finanční systémy, přece jako peníze funguje tisíce let. Ačkoli zlatý standard byl v roce 1971 opuštěn, historické spojení se zlatem jako absolutní měnou, je v myslích investorů stále hluboce zakořeněno.

To je důvod, proč lesklý kov stále slouží k zajištění proti nečekaným výkyvům trhu. V burzovní hantýrce černým labutím, které mohou kdykoli přistát na současném dolarovém systému, uzavírá svou úvahu Goldseek. Prostě sázka proti dolaru.

(rek)