Zlato (oz) / USD
1 322,80
0,73 %
Zlato (oz) / CZK
30 106,46
0,52 %
EUR / USD
1,13
0,22 %
USD / CZK
22,76
0,21 %
Zlato
Sazby stouply a dolar přesto oslabil

Americká rezervní banka (Fed) zvýšila o čtvrt procentního bodu úrokovou sazbu a dolar přesto vůči konkurenčním měnám klesl na desetidenní minimum. Signalizuje to rostoucí obavy z prudkého ekonomické zpomalení Spojených států v příštím roce navzdory tomu, že základní úrokové sazby se tam letos zvýšily již počtvrté, uvedla agentura Reuters.

krize výnosů amerických dluhopisů – obecně považovaný ukazatel budoucích recesí – je už jen stínem své hodnoty z počátku měsíce. Foto: iStock

Ačkoli američtí centrální bankéři naznačují, že do začátku roku 2020 mohou zvýšit úrokové sazby ještě třikrát, krize výnosů amerických dluhopisů – obecně považovaný ukazatel budoucích recesí – je už jen stínem své hodnoty z počátku měsíce.

„Inverze výnosové křivky dluhopisů je považována za znamení ekonomické recese… a tyto obavy vyvolaly globální výprodej  rizikových aktiv, jako jsou akcie a měny s vysokou výnosností, jako je například novozélandský dolar,“ konstatuje komentář CNBC.

„Vidíme neuspořádané trhy v měnách a dolar se po rozhodnutí Fedu snaží dostat do tahu,“ ohodnotil situaci měnový stratég banky Société Générale v Londýně Alvin Tan.

„Zatímco Fed nyní signalizuje dvě místo tří zvýšení sazeb pro příští rok, trh tomu nevěří a jen stěží bude přesvědčován i o tom, že dojde k jednomu zvýšení sazeb, což se odráží ve zvýšených obavách o stav globální ekonomiky,“ shrnul ekonomický web CNBC.

A celá situace se samozřejmě projevuje i na růstu ceny zlata.

(rek)