Zlato (oz) / USD
1 765,76
1,68 %
Zlato (oz) / CZK
38 257,66
1,70 %
EUR / USD
1,20
0,16 %
USD / CZK
21,67
0,03 %
Zlato
Saxo Bank neví, co by mohlo růst ceny zlata zastavit

Zlato pokračuje ve svém působivém vzestupu a dosáhlo nejvyšší cenové hladiny od roku 2013. Jeho tah byl obzvláště působivý, když dolar vůči několika hlavním měnám sílil. Síla dolaru je patrná zejména vůči euru, které kleslo na téměř tříleté minimum, přičemž zlato v eurech zdražilo na rekordních 1490 eur za troyskou unci.

Zlato ve své jízdě pokračuje navzdory sníženým obavám z Covid19 a nesprávně rostoucímu přesvědčení, že se bude jednat především o událost prvního čtvrtletí. Foto: iStock

„Zlato ve své jízdě pokračuje navzdory sníženým obavám z Covid19 a nesprávně rostoucímu přesvědčení, že se bude jednat především o událost prvního čtvrtletí. Z toho plyne, že centrální banky a vlády učiní vše, co je v jejich silách, aby podpořily návrat k růstu,“ uvedla na svém webu Saxo Bank.

Proč je tedy po zlatu poptávka, když si i jiné trhy vedou lépe a dolar posiluje? „Myslíme si, že kombinace dalšího snižování úrokových sazeb, zvýšeného stimulování ekonomiky, negativních reálných výnosů v USA a návrat k rekordním číslům na akciových trzích budou dál podporovat strategickou diverzifikaci a poptávku po bezpečných přístavech. K tomu se přidává potenciální riziko, že virus může mít delší než očekávaný dopad,“ soudí obvykle střízlivá Saxo Bank.

Leden byl pro trhy obzvláště znepokojujícím měsícem s napětím mezi USA a Íránem, které následovalo vypuknutí epidemie. Během ledna se celková držba zlata ve fondech obchodovaných na burze zvýšovala v průměru o 1,3 tun za den. V únoru navzdory zmíněné síle dolaru a zotavujícím se trhům rostly nákupy zlata dokonce o 1,9 tuny denně.

„I přes zmíněné protivětry z jiných trhů, je těžké najít něco, co by v této fázi mohlo jízdu zlata zastavit, nebo přibrzdit,“ uzavírá Ole Hansen, šéf komoditních strategií Saxo Bank.

(rek)