Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 946,72
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,04 %
Zlato
Šance na nákup levného zlata i pro Čechy

Zlato nyní zlevnilo na nejnižší hladinu za poslední čtyři týdny a poskytlo tak zájemcům o jeho nákup okénko levnějších cen. Včera bylo možné koupit vzácný kov za 1492,31 dolaru za unci, nejlevněji od 13. srpna. Deriváty zlata na americké obchodní burze ale neklesly pod 1500 dolarů za unci.

Zlato je levnější pro investory, kteří jej kupují za jiné měny, včetně české koruny. Foto: iStock

„Brexit i americko-čínská obchodní válka stále vyvolávají obavy, stejně jako zpomalení globálního růstu. To pravděpodobně povzbuzuje centrální banky, aby zlevňovaly peníze a aby tak podporovaly zlato,“ uvedla Ilya Spivaková, vedoucí strategie měn v na webu DailyFx.

Nižší úrokové sazby snižují náklady spojené s držením drahých kovů a tlačí i na zlevnění dolaru, což činí zlato levnější pro investory, kteří jej kupují za jiné měny, včetně české koruny.

„Cena zlata teď roste minimálně, zlato je stále pod tlakem. Jsme na nejnižší měsíční úrovni kolem 1490 dolarů, protože investorům se zlepšila chuť riskovat,“ řekl agentuře Reuters analytik společnosti Capital Economics Ross Strachan.

Akciím se nyní daří

„Skutečnost, že jsme na spodním konci měsíčního cyklu, přitahuje určitý zájem, ale v posledních dnech také vidíme částečné oživení dluhopisových výnosů, což je pro zlato krátkodobě antirůstový faktor,“ dodal Strachan.

Výnosy dluhopisů a světové akcie rostou šestý den v řadě. Před dnešním rozhodnutím Evropské centrální banky (ECB) o její budoucí měnové politice se totiž očekává, že banka ještě víc sníží beztak ubohé úrokové sazby. Rozhodnutí ECB pravděpodobně nastaví laťku nadcházejícímu jednání o úrokových sazbách amerického Federálního rezervního systému a Japonské centrální banky příští týden.

Dopadne-li vše jak trhy očekávají, přivalí se další vlna zdražování zlata. Proto doporučujeme jeho nákup již v tomto, nejpozději na začátku příštího týdne. 

(rek)