Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Růst ceny zlata pokračuje

Zlato si zapsalo třetí čtvrtletní zisk v řadě, což se nestalo od roku 2011. Množství derivátů zlata (cenné papíry odvozené od ceny zlata) ve fondech obchodovaných na burzách je nejvyšší za půl desetiletí a poptávka po zlatě může získat další podporu kvůli jestřábí zahraniční politice ve Washingtonu.

Růst ceny zlata pokračuje. Ilustrační foto: Shutterstock

Závěr čtvrtletí s londýnskou cenou 1324 dolarů za troyskou unci znamená čtvrtletní zvýšení ceny tohoto kovu o 1,6 procenta, uvádí agentura Bloomberg. Ten následuje po podobném nárůstu v posledních třech měsících loňského roku a ve třetím čtvrtletí roku 2017, kdy se cena zvedla dokonce o 3,1 procenta. „Růst přichází navzdory tomu, že Federální rezervní banka trvale zvyšuje americké úrokové sazby.“

Vytváření rezerv ve zlatě je důsledkem kroků prezidenta Donalda Trumpa, který vyhlašuje řadu obchodních válek s přáteli a nepřáteli USA a investoři se proto obávají rozvlnění na akciovém trhu, které již na Wall Streetu začalo, a podobné reakce přicházejí z celého světa. „Současně, i když geopolitické napětí v Koreji může ochabovat, jmenování Johna Boltona jako nového Trumpova poradce pro národní bezpečnost, vyvolalo spekulaci o možnosti tvrdšího přístupu k Íránu, což v příštím čtvrtletí pomůže jak drahým kovům, tak i ropě,“ komentují experti Bloombergu.

Zlato roste, dolar ztrácí

„Nově jmenovaný poradce přináší výrazně silnější jestřábí postoj k zahraničním záležitostem,“ uvedla ve zprávě Australia & New Zealand Banking Group s odkazem na Boltona a na volbu bývalého ředitele CIA Mika Pompea do čela ministerstva zahraničí. „Zřejmým dopadem bude zvyšování nákupů zlata kvůli rostoucím geopolitickým rizikům, která vyvolávají i problémy na straně nabídky na ropném trhu.“

Podíl zlata na burzovních cenných papírech podporovaných drahými kovy dosáhl v tomto měsíci 2268,6 tuny, což je podle údajů agentury Bloomberg největší množství od roku 2013. Fiktivní hromada tohoto zlata se jen za letošní rok zvětšila o 43 tun, což je osmý čtvrtletní nárůst z posledních devíti kvartálů. Dolar od 31. prosince ztrácí téměř tři procenta a globální akcie směřují k prvnímu čtvrtletnímu poklesu od počátku roku 2016.

(rek)

Další z kategorie Zlato