Zlato (oz) / USD
1 905,34
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Růst ceny zlata dělí názory analytiků

Cena zlata pokračuje ve vzestupném trendu uprostřed rostoucích očekávání, že Fed (americká centrální banka, pozn. aut.) v prvním čtvrtletí dramaticky sníží tempo zvyšování úrokových sazeb nebo jejich zvyšování dokonce ukončí.

Od posledního čtvrtletí roku 2022 cena unce zlata prudce stoupla o víc než 300 amerických dolarů. Ilustrační foto: iStock

Od posledního čtvrtletí roku 2022 cena unce zlata prudce stoupla o víc než 300 amerických dolarů od svých listopadových minim kolem 1 600 dolarů, což představuje ohromující zisk přes 15 procent za poslední tři měsíce.

„Po stagnaci v minulém roce cena zlata konečně vykročila vzhůru, přičemž mnoho předních světových bank z Wall Streetu předpovídá v roce 2023 nová cenová maxima zlata na pozadí rostoucích důkazů o ochlazování inflace a tolik očekávaného obratu v politice Fedu,“ konstatuje komentář serveru FXStreet.

„Je mnoho důvodů, proč se růst ceny zlata tak často objevuje v titulcích médií. Zpomalení růstu úrokových sazeb Fedu naznačuje případný konec zvyšování už v prvním čtvrtletí roku 2023.

PSALI JSME: Zlato během jednoho dne vzrostlo o jedno procento

Dalšími důvody jsou rizika globální recese, známky oslabování dolaru, znovuotevření Číny, pokračující geopolitické napětí a rychle rostoucí fyzická poptávka centrálních bank, jež pokračují v budování svých zlatých rezerv, aby diverzifikovaly od amerického dolaru.“

Zajímavé je, že cena zlata ale i komodit obecně, se začíná podobat identickému trendu zaznamenanému během prvního čtvrtletí roku 2020 – těsně před tím, než cena zlata vystoupala na nové rekordní hodnoty.

Stratégové banky Credit Suisse očekávají, že zlato zastaví svůj nynější běh až u bariéry mezi 1 973 až 1 998 dolarů. Tam by se měl růst ceny zastavit. Pouze překonání cenových rekordů z let 2020 a 2022 by podle nich naznačovalo, že uvidíme významný, smysluplný a dlouhodobý vzestupný trend.

PSALI JSME: Predikce analytiků ceny zlata na rok 2023

I když cena zlata na začátku týdne vzrostla na 1 930 dolarů a dosáhla tak nejvyšší úrovně od konce dubna 2022, ekonomové z německé Commerzbank pochybují, že je takový nárůst ceny udržitelný.

„Stále existuje značný rozpor mezi trajektorií úrokových sazeb očekávanou trhem a trajektorií, kterou uvádí Fed. Pokud trh změní svůj pohled a bude se víc pohybovat v souladu s Fedem, existuje riziko, že cena zlata bude čelit vážnému poklesu,“ varují.

„Zlato se zaleklo ceny 1 950 dolarů, i když se zdá, že už se nad 1 900 dolary usadilo,“ míní Investing.com. „Spotové zlato dosáhlo denního maxima 1925,93 dolaru, což je nejvyšší hodnota od 25. dubna. Na americké burze Comex by se mohlo dobře držet na 1900 dolarech,“ píše Sunil Kumar Dixit, hlavní analytik společnosti SKCharting.

PSALI JSME: Výhled na zlato v roce 2023

„Jak se zdá, v současném trendu kupující nikdy nepromeškají příležitost k hodnotnému nákupu,“ dodává Dixit. „Úspěšný průnik nad 1 928 dolarů pomůže zlatu vystoupat na 1 943 až 1 950 dolarů. Podle nás se může zastavit na 1 980 dolarech.“

Nejzajímavější na tom všem je, že odliv zlata z burzovních fondů, které obvykle diktují cenu zlata, pokračuje. Přesto zlato zdražuje, nad čímž se pozastavují i experti Commerzbank. „Od začátku roku klesla držba zlatých burzovních fondů o 3,4 tuny, což je úžasné vzhledem k prudkému růstu cen. To nás také činí skeptickými ohledně udržitelnosti současného vzestupu.“

Podle nich je to především důsledek slabého dolaru a klesajících nadějí ohledně možnosti víc vydělat na úrokových sazbách. Pro českého klienta se však v tomto rušném týdnu mnoho nezměnilo. Cena zlata v naší měně stále osciluje plus mínus o 200 korun za unci. Od začátku roku však jedna unce (31,1 g) zdražila o tisíc korun.

PSALI JSME: Ole Hansen: S počátkem roku 2023 stoupá zlato jako o závod

(rek)

Další z kategorie Zlato