Zlato (oz) / USD
1 417,61
0,51 %
Zlato (oz) / CZK
32 494,45
0,08 %
EUR / USD
1,11
0,53 %
USD / CZK
22,92
0,59 %
Zlato
Rusko se proti sankcím jistí zlatem

Ruská centrální banka letos nahrazuje donedávna důvěryhodné americké dluhopisy fyzickým zlatem. V obavách před dalším kolem amerických sankcí tak prudce snížila rezervy v amerických dluhopisech na pouhá tři procenta, zatímco rezervy ve zlatě naopak stouply na 17 procent.

Rusko přitom už dříve avizovalo, že na případné další sankce odpoví politicky, ekonomicky nebo dalšími prostředky, bude-li to nutné. Foto: iStock

Od března do května letošního roku klesla držba amerických dluhopisů o 84 procent z 96,1 miliard dolarů na 14,9 miliard dolarů. Dluhopisy americké vlády tak nyní tvoří v Centrální bance Ruské Federace (CBRF) pouhá tři procenta rezerv.

CBRF naopak přikoupila v červenci dalších 29 tun zlata. Jednalo se o největší měsíční přírůstek od listopadu minulého roku. Rusko je dlouhodobě velkým kupcem zlata a již letos v červnu nakoupilo 17 tun zlata a dalších 20 tun pak v květnu.

Její zlaté rezervy tak nyní mají hodnotu bezmála 78 bilionů dolarů, což odpovídá hodnotě 17 procent celkových rezerv. Ruská federace drží celosvětově šestý největší zlatý poklad v objemu 1944 tun vzácného kovu (psali jsme zde).

Obrana proti americkým sankcím

Podle některých názorů Rusko snižuje svou expozici vůči dolaru v době napjatých vztahů a možného rozšíření sankcí proti Rusku ze strany USA. Washington totiž nedávno oznámil, že Moskva stojí za útokem nervově paralytickým jedem proti ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji v Británii (psali jsme zde) a že kvůli tomu že chystá nové sankce.

Možným důvodem může být také obava, že by sankce mohly v budoucnu zacílit na finanční sektor a devizové operace a omezit tak možnost prodeje dluhopisů s cílem zabránit ruským bankám realizovat transakce v dolarech.

„Výrazně jsme omezili investice do amerických aktiv. Dolar, který je považován za mezinárodní měnu, se stává rizikovým nástrojem pro platby,“ uvedl pro CNN Money Anton Sulianov, ruský ministr financí.

Rusko přitom už dříve avizovalo, že na případné další sankce odpoví politicky, ekonomicky nebo dalšími prostředky, bude-li to nutné.

(ska)