Zlato (oz) / USD
1 683,81
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 679,02
0,07 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
23,57
0,07 %
Zlato
Rusko přibrzdilo nákupy zlata

Ruská centrální banka začala od 1. května nakupovat zlato od domácích těžařů za méně než činí výrobní náklady. A to v době zlatého boomu. Podle guvernérky Elviry Nabiullinaové proto, aby přinutila ruské producenty víc exportovat. Že by fungovaly sankce uvalené na Rusko?

Ruská centrální banka v květnu místo zlata zvýšila nákupy čínského juanu. Foto: iStock

„Zavedli jsme nové ceny na výkup zlata, protože těžaři ho prodávali hlavně centrální bance,“ uvedla v rozhovoru pro agenturu Reuters Nabiullinaová. Centrální banka tak opustila kupní cenu založenou na ceně zlata globálně určované tržní asociací v Londýně (LBMA). 

To mnohé překvapilo. Účastníci trhu očekávali, že dosavadní obří nákupy budou pokračovat v dosavadním tempu. Že se něco děje bylo jasné hned poté, co ministerstvo financí zveřejnilo údaj o nákupu pouhých šesti tun zlata v květnu. To je třetina až polovina obvyklých dvouciferných měsíčních nákupů zlata do devizových rezerv země. 

K 1. červnu podle údajů centrální banky dosáhly ruské zlaté rezervy, páté největší na světě, 2190 tun. Centrální banka v květnu místo zlata zvýšila nákupy čínského juanu, což podle šéfky centrální banky znamená diverzifikaci rizik, včetně geopolitických. „V současném klimatu musíme mít diverzifikovanější strukturu,“ uvedla Nabiullinaová a pochlubila se, že ruské rezervy jsou v současné době mnohem diverzifikovanější než v mnoha jiných zemích, kde dominuje americký dolar.

„Na snížení nákupů zlata není nic zvláštního,“ sdělila guvernérka Reuters a dodala, že ačkoli zlato bylo relativně volatilní, zvyšování zlatých rezerv už pomohlo odpoutat se od amerických dolarů. Nabiullinaová popřela zprávy, že ruská centrální banka převzala do úschovy část zlatých rezerv Venezuely.

(rek)