Zlato (oz) / USD
1 557,64
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
35 306,97
0,05 %
EUR / USD
1,11
0,04 %
USD / CZK
22,67
0,07 %
Zlato
Rusko chce zrušit DPH u zlata

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že zvažuje úplné zrušení daně z přidané hodnoty z nákupu zlata. To by Rusům umožnilo investovat spíš do zlata než do cizích měn. Ministerstvo již dříve uvedlo, že opatření by mohlo také pomoci vrátit kapitál v hodnotě desítek miliard rublů zpátky do země.

„Zrušením DPH by se v Rusku vytvořil trh s investičním zlatem,“ řekl viceprezident Sberbank Andrej Šemetov. Foto: iStock

Při nákupu zlata se povinně platí 20 procent DPH, při prodeji zlata si však DPH nelze odečíst, ani se nevrací. Výsledkem je, že poptávka po zlatých investicích v zemi činí necelé tři tuny ročně. Odborníci tvrdí, že pokud bude daň snížena, poptávka by mohla vzrůst na 50 až 100 tun.

„Zrušením DPH by se v Rusku vytvořil trh s investičním zlatem,“ řekl viceprezident Sberbank Andrej Šemetov. Podle něj je ekonomický nástroj, jako je zlato chráněn, před inflací a v době geopolitických rizik by mohl být kov vynikající náhražkou tradičních investic v amerických dolarech.

„Zrušení DPH pro zlato by mohlo podpořit i myšlenku dedolarizace ruské ekonomiky,“ řekl serveru RT místopředseda představenstva Sovcombank Aleksej Panferov.

Daně versus poptávka

Podle marketingové organizace World Gold Council poptávka po zlatě v Rusku v roce 2018 činila jen 2,8 tuny, což je srovnatelné s poptávkou v Česku. V Číně dosáhla poptávka 304,2 tuny, v Indii 162 tun a v Německu 96 tun.

Ve srovnání s rokem 2014 poklesla poptávka v Rusku téměř trojnásobně. Naopak výrazný nárůst poptávky po zlatě zaznamenaly po zrušení dovozní daně Čína a Kazachstán. V Česku je zlato jedinou komoditou, která nepodléhá žádné dani.

(rek)