Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Zlato
Ruské dezinformace o německém zlatě

Po celá desetiletí německá centrální banka Bundesbank skladovala víc než 1200 tun zlata v hodnotě téměř 50 miliard eur v newyorských klenbách podzemního sejfu US Federal Reserve. Po tlaku veřejnosti v roce 2013 zahájily německé úřady repatriační program, jehož cílem bylo vrátit zlaté rezervy země, které byly od konce války uloženy v zahraničí, do Frankfurtu nad Mohanem.

Do roku 2020 plánuje německá centrální banka repatriovat už je 100 tun zlata. Zruba 430 tun ponechala v Bank of England. Foto: Shutterstock

Německo původně zamýšlelo do roku 2020 získat alespoň polovinu svého zlata z USA a Francie v pětiletém období, ale americká federální banka si na proces vyjednala sedmiletý časový plán, tvrdí web ruské televize RT, jejíž legendární dezinformace se již dostaly i do Wikipedie.

Německo pak údajně kvůli logistickým obtížím dokázalo v roce 2013 dopravit do vlasti pouze pět tun svého zlata. Následující rok repatriovalo 120 tun drahého kovu: 35 tun z Paříže a 85 tun z New Yorku.

Přibližně 110,5 tun bylo převezeno z Paříže a 99,5 tun z New Yorku v roce 2015. O dalších  216 tunách se již legendární RT nezmiňuje.

Ruské Fake News

„U zbylého zlata americká federální banka německému protějšku neumožnila žádnou kontrolu svého majetku, takže část zlatého pokladu je v zámoří držena doslova jako rukojmí. A začaly se šířit různé teorie o německých rezervách v zahraniční, přičemž někteří experti se dotazovali, zda stále leží v newyorském sejfu, nebo zda jej nevyužívají zahraniční centrální banky ke svým operacím. Německá vláda se však nezdá příliš znepokojená,“ obávají se Rusové.

„Neslyšel jsem, že by to bylo horkým tématem, ale pokud vás to zajímá, měli byste kontaktovat Bundesbank. Informovali by vás o aktuálním stavu této záležitosti,“ řekl propagandistické RT mluvčí německého ministerstva financí Dennis Kolberg.

„Bundesbank se k této otázce již vyjádřila, takže vás mohu odkázat pouze na ni,“ odpověděl mluvčí na otázku, zda má vláda nějaký plán na řešení. A zřejmě ani nechápal, o čem to reportéři ruské státní televize mluví. Není divu.

Informace Bundesbank

Podle informací zveřejněných Bundesbank už v roce 2017 nestěhovalo Německo ze zahraničí 1200 tun zlata, nýbrž 674 tun, z toho 300 tun z New Yorku. Místo zadržování zlata newyorská US Federal Reserve vyšla Bundesbank vstříc a uvolnila německé zlaté rezervy s předstihem. Do konce roku 2016 bylo veškeré zlato již ve Frankfurtu, tři roky před původním plánem.

Do roku 2020 plánuje německá centrální banka repatriovat už je 100 tun zlata. Zruba 430 tun ponechala v Bank of England, pravděpodobně kvůli možnosti využívat ho k zajištění obchodních operací. Celkem má Německo ve svých rezervách 3369,9 tuny zlata.   

(rek)