Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Run na zlato v Thajsku

Před zlatnickými obchody v Thajsku se tvoří fronty. Na rozdíl od zbytku světa. Mincovna USA v březnu zvýšila meziročně prodej o 465 procent a v dubnu raději zastavila svůj provoz, což vyvolalo v USA kolaps trhu se zlatými mincemi. Prudký růst ceny zlata na sedmileté maximum podnítil divokou prodejní horečku.

Mnoho lidí drželo zlato 4–5 let a chce ho poté, co cena dosáhla sedmiletého maxima, prodat. Foto: chinadaily

Řada Thajců spěchá s prodejem nejoblíbenějšího kovu, aby získala hotovost. Lidé, kteří trpělivě stojí před obchody zlatníků ve frontách táhnoucích se stovky metrů, aby prodali žlutý kov, se stali běžným jevem na bangkokské Yaowarat Road, kde sídlí největší zlatnické firmy.

Jednostranný výprodej na domácím trhu a potíže s vývozem zlata poté, co většina aerolinek skončila, i omezující opatření na některých hlavních trzích se zlatem, donutily některá zlatnictví zastavit svou činnost kvůli nedostatku cash flow. 

Thajský čistý vývoz zlata v únoru činil 18 052 kg a v březnu 17 638 kg. Celkový objem čistého vývozu zlata za celý rok 2019 dosáhl 13 528 kg. To svědčí o tak šíleném spěchu v prodeji kovu, že otřesený trh přinutil některé zlatníky dočasně zavřít.

„Odhad jednoho z thajských prodejců zlata říká, že objem exportu by mohl v březnu a v dubnu vyskočit o desítky stovek kilogramů poté, co ceny zlata dosáhly sedmiletého maxima vyvolaného obavami z eskalace pandemie,“ píše deník Bangkok Post.

Hodnota vývozu zlata ve výši 78,8 miliardy bahtů (59,95 mld. Kč) během ledna a února také výrazně převyšovala dovozy za 20,5 miliardy bahtů (15,58 mld. Kč). 

Zlatníci nemají dostatek hotovosti

Jitti Tangsithpakdi, předseda Asociace obchodníků se zlatem a majitel zlatnictví Chin Hua Heng, uvedl, že objem prodeje v jeho společnosti dosáhl v úterý 200 milionů bahtů (152 mil. Kč), což by v součtu všech zlatníků na Yaowarat Road mohlo znamenat miliardy.

„Tyto obrovské částky mohou být ve stovkách miliard bahtů a žádný zlatník takový tlak nemůže ustát,“ řekl. V Thajsku vzrostla cena zlata od začátku letošního roku o 6000 bahtů (4565 Kč) a slabost bahtu vůči americkému dolaru znamená pro místní prodejce další neočekávané riziko.

„Chápu, že mnoho lidí drželo zlato 4–5 let a chce ho prodat poté, co cena dosáhla sedmiletého maxima. Ale pokud nejste ve finančních potížích, navrhuji postupný prodej, protože se očekává, že cena zlata bude stále stoupat,“ dodal.

Run na zlato přináší problémy

Tanarat Pasawongse, výkonný ředitel zlatnictví Hua Seng Heng, deníku řekl: „Pokud nakupujeme od místních zákazníků a okamžitě exportujeme, získáváme také okamžitě hotovost, ale dnes existuje jen několik málo letů, takže je problém zlato exportovat. K podpoře zákazníků proto využíváme vlastní peníze. Vzhledem k poptávce je hotovostní rezerva v pobočkách občas nedostatečná, a tak platíme šeky, aby zákazníci nemuseli čekat, než banky dovezou další hotovost.

Pasawongse také zmínil, že mnoho zemí má v plánu načerpat víc likvidity, aby podpořily své ekonomiky. „Pokud poroste likvidita, cena zlata bude dál stoupat.“ Leč lidé v Thajsku tomu zřejmě nevěří.

„Prodala jsem zlato se ziskem. Koupila jsem ho před několika lety za zhruba 23 000 bahtů (17 490 Kč) za thajský baht (thajský baht je také váhová jednotka zhruba 15 g) a nárůst ceny zlata mi dal příležitost vydělat peníze,“ pochvalovala si žena, která s přítelem strávila přes hodinu ve frontě.

(rek)

Další z kategorie Zlato