Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Rumunští socialisté chtějí kontrolu nad zlatem

Sociální demokracie v Česku a Rumunsku se od sebe moc neliší. V zájmu politických bodů jsou ochotny zadlužit své země s přesvědčením, že dluhy se nesplácejí. Spor o Lidový dům je toho příkladem v Česku. V Rumusku si zase soc. dem. v parlamentu prosadila repatriaci zlatých rezerv. O důvodu není třeba dlouze přemýšlet.

Zlato se stalo jádrem sporu mezi vládnoucí Stranou sociálních demokratů (PSD) a vrcholovými představiteli Rumunské národní banky. Foto: iStock

Rumunský parlament schválil právní předpisy umožňující přestěhování zahraničních zlatých rezerv do Bukurešti. Nový zákon počítá s návratem více než devadesáti procent rumunského zlata v zahraničí, což odpovídá zhruba 56 tunám vzácného kovu. Většina je v současné době uchovávána v trezorech Bank of England, napsal server Iran Daily.

Zlato se stalo jádrem sporu mezi vládnoucí Stranou sociálních demokratů (PSD) a vrcholovými představiteli Rumunské národní banky.

Šéf vládní strany Liviu Dragnea tvrdí, že držení zlata v zahraničí není nutné, protože Rumunsko má stabilní ekonomiku s mírnou inflací, která již nepotřebuje platit Bank of England vysoké poplatky za bezpečné uložení rezerv.

„V současné situaci není důvod držet takové množství zlata v zahraničí, když by se mohlo stejně dobře skladovat uvnitř země,“ stojí v odůvodnění schváleného zákona. Sociální demokraté poukazují na země, jako jsou Německo, Maďarsko, Itálie a Rakousko, které také přesunuly vzácný kov do svých sejfů.

Centrální banka nesouhlasí

Odpůrci rozhodnutí však tvrdí, že repatriace zlata by mohla ohrozit ekonomiku země omezením schopnosti vlády půjčit si na zahraničních trzích. „Rezerva je něco, co můžete udržet v bezpečí pro mimořádné okolnosti a pro důvěryhodnost země,“ cituje server z tiskového prohlášení guvernéra Rumunské národní banky Mugura Isarescua.

„Rezerva nám snižuje náklady na půjčky a přináší další výhody. Nehodláme utratit rumunské zlato na hracích automatech, “ dodává guvernér podporovaný dalšími finančními experty a opozičními politiky, kteří se proti zákonu odvolali k Ústavnímu soudu.

„Je to vzhledem k politické a ekonomické nestabilitě Rumunska riskantní krok. Držení zlata v zahraničí slouží jako záruka pro zahraniční věřitele, že Rumunsko zaplatí své dluhy,“ řekl místním sdělovacím prostředkům bývalý ministr financí Gheorghe Ialomiteanu.

(rek)