Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,11
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Rozhovory nejisté, zlato vyčkává

Cena zlata ve středu dočasně klesla, a to navzdory rostoucí nejistotě ohledně vyhlídky na obchodní dohodu mezi Čínou a USA. Opce na nákup papírových derivátů zlata v divizi Comex Newyorské obchodní burzy den předtím klesly o 0,1 % na 1319,75 dolarů za unci. Během následujícího dne se však zlato o 0,3 % pozvedlo a vrátilo se na svou v poslední době stabilní cenu v okolí 1325 dolarů za unci.

Cena zlata ve středu dočasně klesla, a to navzdory rostoucí nejistotě ohledně vyhlídky na obchodní dohodu mezi Čínou a USA. Foto: iStock

Také index amerického dolaru, který poměřuje dolar vůči koši světových měn, stejně jako zlato ze středy na čtvrtek o 0,1 % poklesl na 95,981 bodu.

Obykle nevídaný jev, kdy se cena dolaru pohybuje stejně s cenou zlata, je však za dobu vládnutí Donalda Trumpa stále častější.

Drahocenný kov tak podle serveru Investing.com reagoval na prohlášení zástupce USA Roberta Lighthizera, že problémy s Čínou jsou „příliš vážné“ na to, než aby byly vyřešeny sliby, že Peking bude nakupovat americké výrobky. To ovšem nejistotu ohledně možné obchodní dohody mezi oběma stranami zvyšuje.

Příliš optimistický Trump

Lighthizer, nejvyšší vyjednavač amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve své řeči na slyšení Kongresu uvedl, že jakákoli dohoda s Čínou musí také zahrnovat způsob, jak zajistit splnění závazku. Proto by bylo příliš brzy předvídat, jak probíhající obchodní rozhovory dopadnou.

Jeho připomínky přišly poté, co Trump odložil zvýšení celních sazeb na čínské zboží, což odůvodnil „podstatným pokrokem“ v posledním kole americko-čínských obchodních rozhovorů.

„Lighthizer ale nezmínil, že by smlouva byla bezprostředně ohrožena,“ konstatoval na webu Investing.com Michael Antonelli, výkonný ředitel a obchodník americké finanční korporace s tržbami 1,2 miliardy dolarů Robert W. Baird.

Další geopolitické riziko?

Bezpečné útočiště, jak se zlatu zhusta přezdívá, se sice dostalo na nejnižší cenu od 15. února, leč pevně se drží nad 1300 dolary za troyskou unci po vyjádření guvernéra americké centrální banky Jerome Powella, že Fed se po čtyřech loňských zvýšení úrokových sazeb nebude v letošním roce s další úpravou sazeb pospíchat.

Investoři nově také monitorují napětí mezi Indií a Pákistánem. Není vyloučeno, že obavy z eskalace konfliktu převáží nad optimistickými výhledy americko-korejského summitu v Hanoji.

(rek)