Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ross Norman: Rok 2023 nebude pro zlato příliš horký ani příliš studený

Ross Norman, generální ředitel londýnské společnosti Metals Daily, jež přináší nejnovější zprávy o vzácných kovech, se rozhodl vydat vlastní prognózu vývoje ceny zlata v letošním roce. Má se pohybovat v rozmezí 1 834-2 070 dolarů, s průměrem 1 959 dolarů za troyskou unci (31,1 g).

Rok 2023 nebude pro zlato příliš horký ani příliš studený, domnívá se Ross Norman. Ilustrační foto: iStock

To hlavní pro vývoj ceny zlata budou podle Normana pohyby amerického dolaru, a ten by měl spíš oslabovat. Je však optimističtější než většina ostatních ohledně očekávání vážné recese. Jak se budou makroekonomická data zlepšovat, mělo by se zlepšovat i zlato.

„Po dvou statických letech očekávám, že zlato bude fungovat pozitivně s potenciálem i třikrát vyskočit k historickým maximům. To znamená prostor pro zisky, ale ne ohromující,“ píše Ross Norman.

„Hlavními faktory budou pravděpodobně dopady na cenu citlivé asijské poptávky, přetrvávající inflace, rostoucí reálné úrokové sazby a Fed (centrální banka USA, pozn. red.), který ještě není připraven na změnu své strategie.

PSALI JSME: Co zavinilo překotné zlevnění zlata

Je pravděpodobné, že velká část očekávaného růstu ceny zlata proběhla už během čtvrtého čtvrtletí 2022,“ uvedl.

Čtyři pozitivní faktory, které mají nahrát růstu zlata, mají spočívat ve zvýšení delších spekulativních pozic makléřů, v přílivu poptávky po zlatých burzovních akciích kvůli diverzifikaci, v pokračujících nákupech centrálních bank polarizovaného světa a ve fyzické maloobchodní poptávce ekonomicky gramotných občanů.

A ještě jeden, o týden starší Normanův výrok stojí za zaznamenání: „Snad nejvíc znepokojující pro zlato v období velkých inovací je, že bývá chápáno jako „stará škola“, či analogové řešení pro digitální svět. Aby zůstalo relevantní, má co dělat. A myslím, že to trh cítí a podle toho i oceňuje.“

PSALI JSME: Našlo už zlato cenové dno?

(rek)

Další z kategorie Zlato