Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rok kohouta, rok zlata?

V rozhovoru pro internetový deník China Daily řekl Haywood Cheung, prezident Čínské zlaté a stříbrné burzovní asociace, která zastupuje všechny hongkongské firmy obchodující se zlatem, že rok kohouta, který podle lunárního kalendáře začal 28. ledna, bude také rokem zlata.

Rok kohouta, který podle čínského lunárního kalendáře začal 28. ledna, bude prý také rokem zlata. Foto: iStock

Odůvodnil to turbulentním globálním ekonomickým prostředím. Konkrétně nejistotou vztahu Donalda Trumpa k Číně, stagnující ekonomikou v Evropě a poklesem hodnoty hlavních světových měn. Haywood Cheung předvídá, že cena zlata by se letos mohla vyšplhat na 1600 dolarů za unci a investorům doporučuje vložit 20 až 30 procent aktiv do trhu se zlatem kvůli zajištění rizik.

Hlavní makroekonomický problém Číny se v současnosti podle serveru Investopedia netýká zlata, nýbrž národní měny renminbi. Udržet měnu na odpovídající úrovni ovšem stojí Čínskou lidovou banku spoustu peněz. Ta agresivně prodává dolary a uložila celou řadu dalších opatření, jen aby zamezila pádu měny.

Oslabení měny by mohlo čínskou ekonomiku silně destabilizovat, protože hodně čínských podniků má úvěry právě v posilujícím americkém dolaru. Značně by to ovlivnilo i zisky zahraničních investorů a následně i další příliv zahraničních investic. Devizové rezervy Číny tak již klesly pod tři biliony dolarů – téměř o bilion níž, než měla Čína v roce 2014.

Jedinou jistotou nyní zůstávají rezervy v podobě nejvzácnějšího kovu. Za rok 2016 Čína zvýšila své zlaté rezervy na 1838,51 tuny. Od roku 2000 tak Čína ročně v průměru nakupovala 839,6 tuny zlata. V roce 2000 činily zlaté rezervy pouhých 395 tun.

(rek)

Další z kategorie Zlato