Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jim Rogers se učí čínštinu

Komoditní guru Jim Rogers, který správně předpověděl supercyklus v pozdních devadesátých letech, se dál drží některých strategických surovin, a to navzdory turbulencím v odvětví. V týdeníku Money Week bývalý kolega George Sorose, s nímž založil legendární fond Quantum, vysvětluje proč.

Rogers svou rodinu i peníze přestěhoval do Singapuru. Prý proto, aby se všichni naučili čínsky. Foto: iStock

„Dnešní ceny ropy by měly být považovány za podlahu, ne za strop,“ řekl německé verzi časopisu Focus Money. „Dlouhodobě budou ceny stoupat, protože všechny známé světové zásoby ropy se snižují a frakce i jiné techniky na získávání ropy pokles nevyrovnají. Zemědělské komodity, jež byly v posledních letech na sestupu, se opět vracejí na výsluní.“ Ale jeho oblíbené investice jsou zlato a stříbro.

S nákupem můžete ještě počkat, radí. Zatím. A důvod? „Směřujeme k ošklivému hospodářskému poklesu a obrovskému výprodeji amerických globálních akcií, což bude následekem pokračujícího globálního zadlužování, které se od finanční krize nezastavilo.“

Až dojde ke kolapsu, zlato zpočátku také propadne, stejně jako v roce 2008, a dolar posílí, protože globální investoři utečou do bezpečí světové rezervní měny, říká Rogers. „Jakmile budou škody v USA jasné a investoři si uvědomí, jakou obrovskou hromadu dluhu má Amerika i jakou má zálibu v tisknutí peněz, poptávka po zlatě pravděpodobně vzroste.“

Jüan jako věrohodná alternativa

Komoditní guru si myslí, že dolar dlouhodobě směřuje k tomu, aby jako rezervní měna skončil, což má být důsledkem pro měnu dnes nejzadluženějšího státu na světě. Čínský jüan, jakmile bude plně konvertibilní, se má stát věrohodnou alternativou amerického dolaru.

„Ještě za mého života, a to je mi 75, bude Čína dominovat světové ekonomice,“ říká Rogers, který svou rodinu stejně jako své peníze v roce 2007 přestěhoval do Singapuru. Prý proto, aby se všichni naučili čínsky.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato