Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Rizika zlatu přejí, tak proč jeho cena neroste?

Politické problémy v Itálii, ve Španělsku a pravděpodobný začátek obchodní války Spojených států se zbytkem světa by měly být vodou na zlatý mlýn. Proč se však tato nejistota nepřenáší do cen zlata?

Zlato je historicky nenahraditelnou měnou s proti cyklickým efektem. Foto: iStock

V minulém týdnu nejprve rozkolísala světové trhy zpráva o nejmenování euroskeptické vlády v Itálii. Brzy poté následoval pád vlády ve Španělsku a někdy mezitím vyhlásila americká administrativa de facto otevřenou obchodní válku svým spojeneckým zemím, když neprodloužila bezcelní výjimky na dovoz oceli a hliníku.

Na tak krátkou dobu téměř nevídaná záplava negativních zpráv. Cena zlata na to však reagovala jen mírným vzestupem. Jak je to ale možné?

ECB krotí evropské dluhopisy

Náladu na evropských dluhopisových trzích v Evropě však svými opatřeními stále krotí Evropská centrální banka (ECB). Sice už se pomalu objevují spekulace o pozvolném ukončení politiky levných peněz, nicméně zatím je tento doping rizikovým evropským zemím stále dostupný.

ECB tak svými záchrannými opatřeními výrazně tlumí negativní šoky, které by zadluženým evropským zemím mohly působit výrazné potíže a případně rozkolísat i jiné světové trhy.

Dolar tlumí zlato

Významným důvodem, který tlumí růst ceny zlata, jsou investice do amerického dolaru. Po bezmála desetiletí nízkých úroků však v nedávné době vzrostly úrokové sazby amerických vládních dluhopisů nad 3 %. To působí na hladové investory po celém světě jako magnet a po hubených úrokových letech se opět vrací k dolaru.

Každý otřes ve světě navíc v současné situaci nahrává právě dolaru a dolarovým aktivům. V porovnání s jinými možnostmi se totiž stále jeví jako bezpečná volba. Rostoucí hodnota dolaru, který od poloviny dubna získal výrazně navrch oproti koši hlavních světových měn, tak dál odvádí pozornost od zlata.

Kryptoměny

Část spekulativních peněz se v poslední době také přelila do kryptoměn. Investorům s vysokou mírou tolerance rizika skýtají kryptoměny alternativu ke světovým měnám. Tuto pozici však do nedávna zastávaly téměř výhradně investiční kovy.

Hodnota kryptoměn je však silně volatilní a podléhá výrazným výkyvům. Investice do nich jsou tak spíš pro otrlé spekulanty, než dlouhodobé investory.

Měna do nejistoty

I přes nejrůznější krátkodobé vlivy a trendy je zlato historicky nenahraditelnou měnou s proti cyklickým efektem. Současné období výjimečně dobrých časů však již příliš dlouho stojí na levných úvěrech.

To se ale může souměrně s utahováním monetárních kohoutků a nárůstem úrokových sazeb změnit. Skutečná hodnota zlata se vždy naplno ukáže až ve chvíli skutečných potíží.

(ska)