Zlato (oz) / USD
1 798,90
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 419,94
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
23,58
0,00 %
Zlato
Revoluce! Cena zlata nad 1400 dolary

Cena zlata dosáhla minulý pátek svých nejvyšších hodnot za téměř šest let, což je podpořeno očekáváním změny měnové politiky USA. Objednávky na nákup zlata za dva měsíce se obchodovaly až za 1415,40 dolaru za unci. Cena fyzického zlata k okamžitému odběru přesáhla 1400 dolarů, ale pak se obchodníci handrkovali o každý cent.

Cena zlata se zotavila ze svých minim. Bude nárůst ceny udržitelný. Foto: iStock

„Negativní korelace mezi zlatem a americkým dolarem vedla investory ke zlatu při každém oslabením amerického dolaru,“ napsal v e-mailu televizi CNBC David Lennox, analytik zdrojů společnosti Fat Prophets. Zlato také vydělalo na tom, že Írán sestřelil americký dron a že mezi USA a Íránem vzrostlo napětí.

„S brzkým poklesem úrokových sazeb bude americký dolar pravděpodobně oslabovat,“ dodal Lennox s dovětkem, že slabost na zeleném (dolarovém) bankovním účtu by mohla být posílena návratem k politice uvolňování (tištění peněz). Zvýšená geopolitická rizika (USA–Írán) navíc přinesla ceně zlata prémii. Zlato podle něj již dosáhlo letošního firemního cíle mezi 1375 a 1400 dolary za unci.

„Cena zlata se zotavila ze svých minim a myslíme si, že současný nárůst jeho ceny by mohl být udržitelný,“ napsali stratégové ze singapurského DBS Group Research. „Rostoucí politické napětí a nižší výnosy z dluhopisů v amerických dolarech by měly být pro majitele zlata po zbytek roku 2019 velmi zajímavé.“

A opět tištění peněz

Americkou centrální banku následovaly další významné centrální banky, které v případě potřeby avizovaly další měnové stimuly. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi řekl, že „pokud se ekonomická situace v příštích měsících zhorší, bude zapotřebí dalších stimulů “.

Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda také uvedl, že, pokud by ekonomika ztratila sílu k dosažení stále nejistého 2% inflačního cíle, jeho centrální banka „bez zaváhání zváží rozšíření stimulů“.

Růstu ceny zlata nahrává i rozhodnutí Banky pro mezinárodní vypořádání, centrální banky centrálních bank, která změnila status zlata v rezervách bank na aktivum s nulovým rizikem. Zřejmě počítá, že jeho cena nebude dlouhodobě klasat.

To asi nepohne politikou ČNB, která zlato ignoruje, ale stále víc centrálních bank z rozvíjejících se zemí se nákupy zlata zajišťuje před očekávanou ekonomickou krizí, což obecně podporuje další růst ceny zlata.

(rek)