Zlato (oz) / USD
1 175,06
1,61 %
Zlato (oz) / CZK
26 674,87
1,40 %
EUR / USD
1,14
0,05 %
USD / CZK
22,70
0,21 %
Zlato
Renminbi chce pytlačit na trhu se zlatem

Mark Tinker, ředitel asijské pobočky společnosti Framlington akciová z rodiny poradenské firmy AXA Investment Managers byl citován agenturou Bloomberg a dalšími servery kvůli svému názoru na další posun čínského renminbi v koši nejvýznamnějších světových měn. „Pokud existuje nějaká oblast, kde by čínská měna mohla poskytnout alternativu k dolaru, bude to obchod se zlatem,“ prohlásil Tinker.

Renminbi stojí na pátém místě v seznamu pěti nejčastěji používaných měn v mezinárodním obchodě. Foto: iStock

Renminbi je nyní nejsilnější za víc než rok a přesto v něm v červenci proběhla jen dvě procenta globálních plateb v mezinárodním platebním systému Swift.

Ve sdělení, které agentura Bloomberg získala, Mark Tinker napsal, že obchodování Číny v renminbi – společně s plánem hongkongské burzy prodávat kontrakty na fyzické zlato v čínské měně – by mohlo konkurovat americkému platebnímu systému.

 „Poté, co bychom přijali platbu za ropu nebo plyn v renminbi, prodávající, ať už se jedná o Rusko nebo Saúdskou Arábii nebo o kohokoli jiného, se nemusí starat, co si s renminbi počne, a mohl by ho jednoduše obchodovat zpět do zlata,“ vysvětlil Tinker a dodal: „Jsme na cestě k multipolárnímu světu.“

Na páté příčce měn

Podle Standard Chartered Bank se užívání renminbi (RMB) od roku 2010 rozšířilo jednadvacetkrát a měna za posledních deset let proti dolaru zhodnotila o 25 procent. Standard Chartered si už loni tipla, že 28 procent čínského mezinárodního obchodu bude do roku 2020 denominováno v RMB. Renminbi v seznamu pěti nejčastěji používaných měn v mezinárodním obchodě stojí na pátém místě, když dokázala přeskočit australské a kanadské dolary.

Největší úsilí ve snaze vytlačit dolar z neotřesitelné pozice světové měny číslo jedna vyvíjí kromě Číny také Rusko. Některé velké ropné a průmyslové smlouvy mezi těmito státy již byly uzavřeny v renminbi, což je zvláště u ropy něco zcela mimořádného. Vzhledem k tomu, že Čína při těchto kontraktech zajišťuje svoji měnu zlatem prostřednictvím hongkongské burzy, kterého je omezené množství, jsou z celosvětového hlediska podobné útoky proti dolaru zcela marginální. Prozatím.

(rek)