Zlato (oz) / USD
1 626,87
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
39 938,40
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
24,55
0,05 %
Zlato
Rekordní cena zlata v eurech

Pouze japonský jen a zlato jsou bezpečnými přístavy, uvádí ve své analýze viceprezident vládou ovládané banky Spojených arabských emirátů Emirates NBD Dharmesh Bhatia. Všechny ostatní komodity, včetně ropy a plynu, mají pokračovat v sestupné trajektorii, stejně jako euro. Jeden z důvodů proč je zlato v eurech na rekordu, jak uvádí analýza FxPro.

Hodnota zlata v eurech dosáhla rekordních 1468 eur za unci, zejména kvůli oslabení jednotné evropské měny. Foto: iStock

Není bez zajímavosti, že všichni teoretičtí nepřátelé: akcie, dolar i zlato stoupají. „Americký dolar, také považovaný za aktivum bezpečného ráje v době ekonomické a politické nejistoty, vzrostl proti klíčovým měnám na víc než čtyřměsíční maximum,“ připomíná agentura Reuters.

„Dolar a zlato jsou negativně korelované, ale v tuto chvíli se zlato, i když dolar roste, pohybuje také nahoru, a to znamená, že poptávka po bezpečí převažuje nad měnovým dopadem na zlato,“ vysvětlila analytička CMC Markets Margaret Jang Jen.

„Zlato leží jen asi 10 dolarů od velkého odporu v rozmezí 1595/1600 dolarů za unci. Těsně nad touto oblastí by byl silný technický signál, že před námi leží další zisky,“ řekl Reuters hlavní analytik trhu brokerské společnosti OANDA Jeffrey Halley.

Viceprezident Emirates NBD v tabulkách vytvořených pro server Money Control má tuto hranici posunutou do rozmezí 1557/1611 dolarů za unci. V nedávné zprávě analytička drahých kovů švýcarské banky UBS Joni Tevesová uvedla, že ačkoli zlato v současné době uvízlo v zemi nikoho, existuje možnost, že cena se vyšroubuje na 1600 dolarů za unci. Otázkou podle ní je, jak dlouho se může udržet?

„Není to ani tak otázka, kdo kupuje zlato, ale také kdo ho prodává,“ uvedla ve zprávě. „Není tu žádná chuť k prodeji strategických ani krátkých pozic. Sentiment je přátelský a je zde základní předpoklad, že by mohl být i trvanlivý.“

„Z krátkodobého hlediska by investoři neměli ignorovat odolnost zlata. To znamená, že jeho cena má prostor k posílení na 1600 dolarů, pokud se ekonomické údaje výrazně zhorší,“ uvedla Tevesová. Dodala ještě, že měkký ekonomický růst bude pro zlato v krátkodobém horizontu pozitivní, ale žlutý kov by z dlouhodobého hlediska nemusel být schopen udržet 1600 dolarů, protože se může ukázat, že dopad epidemie nebude na americkou ekonomiku příliš silný.

Kauza Apple 

S trhy však zahýbalo prohlášení americké společnosti Apple. Ta oznámila, že v prvním čtvrtletí bude mít nižší příjmy kvůli výpadku výroby v Číně v důsledku epidemie a slabší poptávky na čínském trhu. „Takže nálada na trhu je neriskovat,“ píše Reuters.

Apple je jednou z největších západních firem, které epidemie poškodila. Uvádí se, že výrobní zařízení v Číně, která vyrábějí iPhone a další elektroniku, se sice začala znovu otevírat, ale produkce roste pomaleji, než se očekávalo. To stlačilo americké i asijské akcie.

„Takové zprávy od nejdražší americké společnosti obnovily tržní poptávku po záchranných prostředcích a byly pro zlato přínosem,“ konstatuje tým analytiků australské FxPro.

Také Austrálie se přidala

Dalším důvodem vzestupu zlata je poptávka po zlatu jako prostředku k zachování kapitálu proti inflaci. Masivní podněty různých centrálních bank podnítily zdražování komodit po celém světě. Makroekonomické zprávy minulý týden jasně ukázaly nárůst spotřebitelských cen.

Tento efekt může nabývat na síle, protože Čínská lidová banka a další asijské centrální banky posilují politiku uvolňování. Japonská banka a ECB zároveň opakovaně prohlašují, že jsou připraveny posílit měnové uvolňování. A novinka: Nyní se k této společnosti připojila i rezervní banka Austrálie.

Minimální propady zlata

V letošním roce byl růst zlata podpořen dvěma různými ovladači. Nejčastěji zmiňovanou je poptávka po zlatu jako pojištění v době geopolitické nestability a bouří na finančních trzích. Z tohoto důvodu zlato posílilo díky zprávám o íránsko-americkém konfliktu a vrcholícím obavám z koronaviru.

„Ale i při zmírnění strachu zažilo zlato jen mírné zpětné rázy a udrželo vzestupný trend zahájený v prosinci. Při přechodu z jedné konsolidační oblasti do druhé může cena zlata v nadcházejících měsících vzrůst až na úroveň kolem 1700 dolarů (naposledy pozorováno na začátku roku 2013), nebo dokonce přeskočit na 1800 dolarů (maximální hodnoty roku 2012),“ míní tým analytiků FxPro.

Cena zlata v úterý odpoledne vzrostla nad 1588 dolarů za troyskou unci a blížila se k lednovým sedmiletým maximům. Hodnota zlata v eurech dosáhla rekordních 1468 eur za unci, zejména kvůli oslabení jednotné evropské měny.

(rek)