Zlato (oz) / USD
1 571,43
0,26 %
Zlato (oz) / CZK
36 001,13
0,37 %
EUR / USD
1,10
0,19 %
USD / CZK
22,91
0,11 %
Zlato
Rehabilitace zlata

Zvýšení ceny zlata se podle největšího obchodníka s tímto kovem v Evropě – společnosti Degussa, jeví jako „doháněcí“ cena. Zlato se podle něj obchodovalo už dost dlouho se slevou. Teď však existuje mnoho faktorů, které svědčí o neustálém zvyšování poptávky, což by se mělo do budoucna promítnout do vyšších cen.

Nárůst strukturální poptávky po zlatě v portfoliích soukromých a institucionálních investorů zvýší cenu zlata. Foto: iStock

„Měnové politiky na celém světě se zdají být víc než kdy jindy posedlé snižováním úrokových sazeb. Evropská centrální banka se chystá stlačit úrokové sazby eura ještě víc do záporného území již v září. V Japonsku se tržní úrokové sazby pohybují podél nulové linie delší čas, a dokonce i čínský pohyb měnové politiky by mohl brzy přinést nižší úvěrové náklady,“ píší analytici Degussy v pravidelném tržním reportu.

„Vzhledem k tomu, že světové úrokové sazby směřují k nule, nebo dokonce pod nulu, nelze oficiální měny dál považovat za spolehlivé úložiště hodnoty. Při reálných úrokových sazbách na nule nebo pod nulou a při pokračující inflaci spotřebitelských cen, ztrácejí hotovost a bankovní vklady svou kupní sílu. To znamená, že měnová politika omezuje počet bezpečných a likvidních aktiv pro soukromé a institucionální investory.

Myslíme si, že tento vývoj téměř jistě způsobí nárůst strukturální poptávky po zlatě v portfoliích soukromých a institucionálních investorů. To je velká síla, která v nadcházejících měsících zvýší cenu zlata. 

Do konce roku 2020 odhadujeme cenu zlata až kolem 1690 dolarů za troysku unci. Samozřejmě platí obvyklá upozornění: prognózu, zejména u drahých kovů, provází velké nejistoty. Jsme však přesvědčeni, že naše odhady ceny zlata budou s největší pravděpodobností ještě poměrně konzervativní,“ uzavírá Degussa.

(rek)