Zlato (oz) / USD
1 905,49
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ray Dalio varuje před nástupem krize

Miliardář Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě spravujícího asi 160 miliard dolarů, uvedl, že v letošním roce a v roce 2020 existuje asi 25procentní šance na recesi v USA a že centrální bankéři budou mít jen omezené možnosti na řešení problému.

Dalio řekl, že existuje asi 25procentní šance na recesi v USA. Foto: Wikimedia

Federální rezervní systém USA (Fed), Evropská centrální banka a japonská centrální banka „budou čelit tomu, že až k poklesu ekonomiky dojde, nebudou mít moc zvrátit vývoj stejným způsobem, jakým to udělali dříve,“ uvedl Dalio v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Doporučuje, aby Fed snižoval úrokové sazby pomalu o 25 bazických bodů, aniž upřesnil, jak dlouho by to mělo trvat.

Fed snížil 31. července úrokové sazby po více než deseti letech a očekává se, že se na svém zasedání 17. až 18. září zlevní dolar o dalšího čtvrt procentního bodu. Ale předseda Fedu Jerome Powell nazval červencové snížení spíše „úpravou v polovině cyklu“, než zahájením dlouhé série snížení sazeb, upozorňuje Bloomberg.

Dalio, investiční ředitel Bridgewater Associates, řekl, že dnes je třeba při zvažování recese vzít v úvahu souhru faktorů, jako jsou účinnost centrálních bank, propast mezi bohatými a chudými, americké volby a rostoucí vliv Číny. Nedělá si ale žádné starosti s dopadem brexitu na americkou ekonomiku.

Vady kapitalismu

Dalio dlouhodobě kritizuje úrokové sazby v USA a nedávno řekl, že globální ekonomika je v pozdních fázích dlouhodobého dluhového cyklu. Roste zlato, po němž podle něj bude poptávka, protože investoři hledají alternativní formy peněz, neboť stimuly centrálních bank se blíží hranici účinnosti.

Začátkem letošního roku se Dalio pohoršoval nad nedostatky kapitalismu a uvedl, že systém vytvořil rozdíly ve vzdělanosti, v sociální mobilitě a v příjmech, které ohrožují zdraví ekonomiky. Tvrdí, že s propastí bohatství a příjmů by se mělo zacházet jako s národní krizí, a požaduje lepší vedení státu a vyšší daně bohatých.

Zlato za 10 000 dolarů?

Jiný miliardář, generální ředitel U.S. Global Investors Frank Holmes, spravující 2,6 miliardy dolarů v rozhovoru pro Kitco News uvedl pár zajímavých myšlenek. Řekl například, že se nyní nacházíme v posunu paradigmatu, kdy se Číňané mění z tržního odběratele zlata na tvůrce trhu. HDP na obyvatele v Číně, Indii a jihovýchodní Asii je stále silný. Navíc 60 procent zlata se tam kupuje z lásky, což mu zajišťuje stálou poptávku,“ řekl Holmes.

Extrémně holubičí měnové politiky centrálních bank po celém světě a ekonomické podmínky by podle jeho názoru mohly cenu zlata popohnat mnohem výše. „Myslím, že to půjde až na 10 000 dolarů. Nestane se to samozřejmě v příštích 12 měsících, protože nabídka zlata zatím je. Ale jeho dodávky nerostou,“ uvedl Holmes.

(rek)

Další z kategorie Zlato