Zlato (oz) / USD
1 279,35
0,24 %
Zlato (oz) / CZK
28 959,10
0,02 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,64
0,22 %
Zlato
Propad akciových trhů postihl vzápětí Asii

To, co začalo v pondělí na Wall Streetu, se v úterý přeneslo na asijské akciové trhy. Asijské akcie tak následovaly pondělní největší propad amerických akcií od roku 2011. Investorská důvěra ve faktory, které podporují růst trhů, se začala rozpadat, popisuje situaci agentura Reuters.

Cena zlata na asijském trhu v úterý vzrostla o 0,4 % na 1345,12 dolaru za troyskou unci. Foto: iStock

Cena zlata tak rostla i v úterý, když globální aktiva hledala útočiště v bezpečných přístavech, jako například ve zlatu. A to navzdory očekávání profitu z vyššího nárůstu amerických úrokových sazeb, jež na trzích ještě v pátek převažovalo.

Cena zlata na asijském trhu v úterý vzrostla o 0,4 % na 1345,12 dolaru za troyskou unci. Od pátku jeho cena stoupla o 1,2 %, tedy nejvíce od 7. prosince 2017. „Silnější než očekávané americké údaje o růstu mezd zesílily obavu, že nárůst inflace bude v letošním roce vyšší než další zvýšení úrokových sazeb, což by posílilo dolar, v němž se zlato obchoduje. Americké futures (opce) na nákup zlata vzrostly v úterý o 0,9 % na 1348 dolarů za unci,“ konstatuje Reuters.

Cena zlata poroste

Analytik australského bankovního domu ANZ Daniel Hynes agentuře sdělil, že očekává ještě větší růst ceny zlata, když vidí, co se děje na akciových trzích. „Zvýšení úrokových sazeb již trhy započítaly … ale přesto jim zůstává schopnost temperovat růst ceny zlata,“ dodal.

Agentura Reuters sice upozorňuje, že zlato je na úrokové sazby vysoce citlivé, neboť zvyšují náklady na držení drahých kovů a současně posilují dolar. „V loňském roce se však nic z toho nepotvrdilo, protože na trhy působily i další síly,“ konstatuje hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek.

Podle technického analytika Reuters Wang Taa by se růst ceny zlata mohl zastavit na 1354 dolarech za unci, za nejnižší spodní hranici považuje cenu 1326 dolarů.

(rek)