Zlato (oz) / USD
1 246,89
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 375,34
0,03 %
EUR / USD
1,14
0,24 %
USD / CZK
22,76
0,17 %
Zlato
Prognózy se množí

Banky, výzkumné a konzultační firmy s koncem roku inovují své předchozí předpovědi o vývoji ceny zlata, a zejména ti největší skeptici nyní mírní dřívější černé scénáře. „Investiční poptávka po zlatě by měla být v příštím roce vyrovnaná, protože geopolitické a ekonomické obavy nadále budí zájem o zlato,“ uvedla například newyorská CPM Group, která se zabývá výzkumem komoditních trhů s kovy.

Banky a konzultační firmy s koncem roku inovují své předchozí předpovědi o vývoji ceny zlata na příští rok. Foto: iStock

„Zlatá investiční poptávka se v letošním roce mírně zvýší na 27,5 milionu uncí z 27 milionů,“ sdělil agentuře Reuters řídící partner skupiny CPM Jeffrey Christian. Světová banka v říjnu uvedla, že očekává pokles ceny drahých kovů o jedno procento. Nyní svůj vlastní výhled poněkud zpochybňuje: „Nejvyšší rizika pro prognózu zahrnuje zvyšující se geopolitické napětí, zpoždění růstu úrokových sazeb centrálních bank, slabší dolar, než se čekalo, a také snižující se zásoby dosud nevytěženého zlata,“ napsala Světová banka ve svém komoditním výhledu na rok 2018.

Analytici finančního domu Goldman Sachs zase očekávají, že se cena zlata sníží až na 1200 dolarů za troyskou unci v polovině roku 2018. Vývoj cen po čtvrtletích vidí takto: 1225 dolarů za unci v prvním čtvrtletí, 1200 ve druhém a návrat na 1225 dolarů do konce roku. Důvody jsou pokračující silný růst HDP v rozvinutých zemích, zvyšování sazeb americké centrální banky a zhoršení geopolitických rizik.

Montreal věří dolaru

„Cena zlata v roce 2018 bude v průměru 1280 dolarů za unci, přičemž nákupní zájem o zlato, jako inflační zajištění a kvůli uvolněné měnové politice po celém světě bude omezován silným americkým dolarem,“ uvedla BMO Capital Markets, investiční společnost montrealské Canadian Bank ve své zprávě.

„Očekává se, že pomalý a stálý cyklus zvyšování úrokových sazeb navržený americkou centrální bankou a tlumená poptávka investorů budou udržovat ceny pod kontrolou,“ cituje dále banku komoditní server Scrap Register.

Analytici BMO popsali zlato jako v posledních dvou letech „pozoruhodně stabilní“ ve srovnání se širším komoditním komplexem. Zejména inflační tlaky jsou podle nich důvodem, že se někteří účastníci trhu snažili zvýšit své zlaté podíly kvůli zajištění. „Zisky zlata plynuly ze stále rozvolněné měnové politiky a obnovených inflačních obav, ale jako protivítr působil dolar. V nejbližší budoucnosti neočekáváme významnou odchylku od našeho výhledu, pokud se americká centrální banka bude držet současného rámce.“

Mezitím by zlato mělo mít prospěch z „nadměrné alokace“ investorů v zemích rozvíjejících se trhů, kteří nemají jiné možnosti. Přesto BMO ani v roce 2019 nečeká žádný zvrat ve vývoji ceny zlata.

Rok 2017 byl skvělý

Po skvělém roce 2017 vpluje zlato do silného protivětru. Takové je očekávání nizozemské banky

ABN Amro. Analytička Georgette Boeleová se domnívá, že ceny drahých kovů budou zklamáním. „Vyšší výnosy amerického dolaru a amerických pokladničních poukázek budou v roce 2018 ceny zlata a stříbra snižovat. Významný dopad bude mít i růst úrokových sazeb v USA,“ napsala Boeleová, aniž upřesnila v jakém směru.

Nizozemská banka odhaduje, že zlato se bude v příštím roce obchodovat mezi 1200 – 1250 dolary za unci. Navzdory ponuré prognóze ale zdůraznila, že rok 2017 byl pro vzácné kovy, zejména pro zlato a palladium, skvělým rokem. „Očekávání americké ekonomiky a politiky prezidenta Trumpa se ukázala být příliš růžová. V průběhu roku 2017 byla tato očekávání revidována, což shodilo dolar přes palubu. A cenám zlata a stříbra to prospělo,“ uvedla Boeleová.

(rek)