Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Prognóza ABN doporučuje trpělivost

Zlato příští rok podraží, ale podle nizozemské banky ABN Amro by investoři měli s radostným jásotem ještě počkat, až skončí současná korekce. V krátkodobém horizontu banka očekává, že cena zlata ještě o něco poklesne, a proto doporučuje s případným nákupem zlata počkat. Hned po vydání prognózy ale začala cena zlata stoupat.

Zlato příští rok podraží, ale podle nizozemské banky ABN Amro by investoři měli s radostným jásotem ještě počkat, až skončí současná korekce. Foto: iStock

Prognóza ABN Amro pro rok 2020 říká, že začátkem příštího roku bude unce zlata za 1450 dolarů, ve druhém čtvrtletí v průměru za 1500 dolarů, na konci třetího čtvrtletí pak za 1550 dolarů a do konce roku se ustální na 1600 dolarech.

„Pro rok 2020 jsme optimističtější, protože bylo uzavřeno značné množství dlouhých pozic (sázka na růst ceny). Naše prognóza ceny zlata na konec roku 2020 zůstává na úrovni 1600 dolarů za unci,“ uvedla bankovní expertka na cenné kovy Georgette Boeleová. „Ohledně zlata jsme pozitivní, ale čekáme, až skončí korekce.“

„Přestože dlouhodobá dynamika, jako jsou uvolňování měnové politiky centrálních bank, nižší výnosy státních dluhopisů a určitý tlak na oslabování dolaru, dál podporuje cenu zlata, očekáváme v nejbližší době pokračující pokles ceny zlata,“ cituje Boeleovou web Kitco News.

Spekulanti podle jejího odhadu budou pravděpodobně pokračovat ve vybírání zisků, dokud se neobnoví růst ceny zlata.

„Dlouhé pozice obchodníků (futures market i zlaté fondy) však stále převažují. V případě, že se zlatá rallye nerozjede, budou pravděpodobně i ostatní investoři profitovat alespoň z části svých pozic. Výsledkem pak bude několikerý krátkodobý propad cen,“ popisuje černou variantu svého scénáře Boeleová.

Podle předpovědi banky se však zlato vrátí na letošní zářijový rekord 1557 dolarů za méně než rok.

(rek)