Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,36
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Prodeje zlata lámou rekordy

Prodej zlatých mincí i odlitků láme rekordy. Příznivou cenu zlata využívají lidé k nákupům fyzického kovu, takže americká mincovna U.S. Mint mohla ohlásit nejlepší začátek roku a nejlepší čtvrtletní tržby za víc než 20 let. Podobné zprávy přicházejí i z australské mincovny Perth Mint nebo České mincovny.

Prodej zlatých mincí i odlitků láme rekordy. Příznivou cenu zlata využívají lidé k nákupům fyzického kovu. Foto: iStock

Údaje o prodejích zveřejněné americkou mincovnou ukazují, že v prvním čtvrtletí prodala 12,8 tuny zlatých mincí American Eagle v různých nominálních hodnotách, což je víc než 88% nárůst oproti prvnímu čtvrtletí roku 2020. „Jedná se o největší tempo prodeje od třetího čtvrtletí roku 1999,“ dodává portál Kitco News.

Silná čtvrtletní čísla byla podpořena hlavně skvělým odbytem v lednu a v únoru, protože v březnu  mincovna prodala jen dvě tuny zlata, což je zhruba o 47 % míň než v únoru. Nejnovější údaje jsou v souladu s tím, co Ronald-Peter Stoeferle z vedení německého fondu Incrementum řekl v nedávném rozhovoru pro Kitco News. Podle jeho slov se i drobní investoři snaží chránit před rostoucí hrozbou inflace.

Velice zajímavá byla Stoeferleho poznámka, že v únoru newyorská burza Comex dodala investorům 113 tun fyzického zlata, což je zhruba pětinásobek historického průměru. Zajímavá proto, že podle zveřejněných statistik z burzovních fondů podloženým zlatem investice odcházejí. Konkrétně v únoru mělo jít o pokles v hodnotě 71 tun zlata. Nízkonákladové zlaté fondy (poplatky kolem 0,18 %) ale zaznamenávají růst zájmu.

„Ve světě nejistoty investoři chtějí dostat do rukou fyzické zlato. Nárůst fyzické poptávky poskytne důležitou podporu pro dlouhodobý růstový trh se zlatem,“ uvedl Stoeferle.

Analytik trhu ve společnosti Blue Line Futures Phillip Streible uvedl, že i když prodejní čísla mincoven jsou překvapivá, nejsou neočekávaná, protože existuje velká zadržená poptávka po fyzickém zlatě. „Zlato za 2000 dolarů za unci bylo pro investory, kteří se zajímali o zlaté odlitky, trochu předražené, ale desetiprocentní pokles ceny otevřel dveře. Zlato je mnohem levnější ve srovnání s jinými nadhodnocenými aktivy. Navíc se fyzické zlato v průběhu let osvědčilo.“

Trh bere všechno

Tržby za zlato se i v australské Perth Mint vyšplhaly v březnu na nejvyšší hodnotu přinejmenším od března 2012. Pokles ceny zlatých mincí a ražených cihel zvýšil prodej na víc než čtyři tuny, což je meziměsíčně o 4,8 % víc a meziročně o 39 % víc. „Trh dál bere vše, co v současné době dokážeme vyrobit,“ cituje Financial Post generálního ředitele odboru Minted Products Neila Vanceho. „Zaznamenali jsme nadprůměrnou poptávku na klíčových trzích, jako jsou USA a Německo.“

Cena zlata v březnu klesla třetí měsíc za sebou, tentokrát o 1,5 %. Za celé první čtvrtletí zlato zlevnilo téměř o 10 %, což byl největší pokles za víc než čtyři roky. „V prvním čtvrtletí letošního roku prodala mincovna Perth 10,3 tuny zlata,“ potvrdil manažer kotovaných produktů a investičního výzkumu v mincovně Jordan Eliseo.

Tyto údaje představují historicky nejvyšší prodej zlata za kalendářní čtvrtletí v Perth Mint, kterou vlastní vláda státu Západní Austrálie a která rafinuje víc než 90 % nově vytěženého zlata v Austrálii.

Česko nezaostává

Také Česká mincovna registruje rekordní tržby, které se za poslední dva roky zdvojnásobily. Jak odhadoval ředitel České mincovny Michal Drtina v časopise Forbes, za rok 2020 by se tržby měly blížit dvěma miliardám korun, oproti jedné a čtvrt miliardě o rok dřív. „Co nastalo v březnu, byl téměř run na zlato. Běžný obrat nám najednou vzrostl o stovky procent. Byznys se tak změnil v tom smyslu, že místo shánění zákazníků jsme se museli soustředit především na shánění zlata a stříbra,“ přibližuje jarní situaci šéf mincovny.

Tehdy byly uzavřeny rafinerie ve Švýcarsku, odkud většina evropského zlata v podobě slitků pochází. To postihlo prodejce zlata na celém světě, včetně Česka. Řada zájemců o drahý kov se tak podle Drtiny začala zajímat i o zlaté mince.

Enormní zájem o investice do zlata od začátku pandemie potvrdila serveru FXstreet.cz i mluvčí mincovny z Jablonce nad Nisou Lenka Klimentová: „Zájem je o jakoukoli formu fyzického zlata, poptávka je po investičních cihlách či slitcích, ale také po mincích. Prodeje na e-shopu byly letos v únoru bezmála dvakrát vyšší než loni v listopadu, kdy je tradičně prodej před Vánoci nejvyšší.“  

Přes obrovský zájem na trhu zatím podle Klimentové stačí firma poptávku po investičním zlatě uspokojit. „Obavy z pandemie a inflace na korunových účtech jsou víc než patrné. Stačí pohled na burzu, zavírání některých velkých podniků, odhady propadu HDP a budoucnost ekonomiky celosvětově, to vede investory k bezpečnému uložení svých peněz. A zlato bylo vždy jistotou.“

(rek)